Köp kryptovaluta
Marknader
Handel
Terminskontrakt
Tjäna
Mer
Cancel

Binance Launchpad: De senaste sex månaderna av kryptolanseringar

2022-05-07

TL;DR

2021 var ett spännande år för kryptobörsintroduktioner (IEO), med många nya blockkedjeprojekt som dyker upp i kryptovärlden. Den exklusiva kryptolanseringsplattformen Binance Launchpad hjälper sådana projekt att samla in pengar samt sprida medvetenhet om sina projekt och nya kryptovalutor.

Vad är Binance Launchpad?

Binance Launchpad är en unik plattform som gör det möjligt för användare att få förstahandstillgång till lovande nya kryptoenheter i olika projekt. Den hjälper också till att öka medvetenheten om och spridningen av dessa projekt.

Tidigare var blockkedjeprojekt tvungna att arrangera sina egna kryptointroduktioner (ICO) för att samla in pengar till sin tillväxt, vilket var mycket mer osannolikt att det skulle ge imponerande resultat. Skapandet av en exklusiv kryptolanseringsplattform har hjälpt till att effektivisera och säkra processen för gräsrotsfinansiering av krypto, samt ta bort sårbarheten och risken som många ICO:er tidigare stod inför.

Innan Binance accepterar ett projekt undersöker vi kryptoprojektet noggrant. Vi måste se till att projektet har nått en lämplig mognadsnivå, erbjuder en skalbar infrastruktur och verkligen är till nytta för den allmänna blockkedje- och kryptovärlden.

Binance Launchpad har samlat in pengar till över 60 projekt sedan starten 2019. Läs mer om de senaste Launchpad-projekten:

STEPN (GMT)

Det senaste projektet på Binance Launchpad var också bland de mest spännande hittills. Fitnessapplikationen "move-to-earn" utrustar användare med en Sneaker-NFT och uppmuntrar dem att gå ut för att tjäna krypto i utbyte mot steg. Dessutom har varje sneaker olika egenskaper och attribut och kan till och med anpassas personligen.

STEPN:s styrningskrypto är GMT. Efter sin introduktion ökade krypton över 300 procent på bara fyra veckor, vilket genererade en betydande vinst för projektet under första kvartalet 2022. STEPN planerar att använda sin vinst till att utöka sitt ekosystem.

Alpine F1® Teams krypto (ALPINE)

BWT Alpine F1 Team, tidigare känt som Renault F1 Team, debuterade i Formel 1-VM 2021. Den franska biltillverkaren Groupe Renault bytte namn på teamet för att marknadsföra sitt sportbilsmärke, Alpine.

I ett försök att ge fansen en möjlighet att interagera och engagera sig i teamet lanserade BWT Alpine F1 Team sin egen inbyggda verktygskrypto. Alpine F1 Team Token (ALPINE) utfärdas på Binance Smart Chain (BSC) och gör att användare kan påverka beslut i laget via exklusiva rösträtter, samla samlarobjekt och NFT:er samt få tillgång till speciella supporterbelöningar.

ALPINE-krypto värde ökade med 6,6 procent efter lanseringen på bara sex veckor. Den är nu tillgänglig för Binance kryptocommunity och andra Binance-användare via spot-, P2P- och bankkortsköp.

League of Kingdoms (LOKA)

Som ett av de världsledande blockkedje-MMO-spelen ger League of Kingdoms spelare möjlighet att bygga sina egna riken, gå med i allianser, bygga upp arméer och utöka sitt herravälde över virtuella NFT-länder. League of Kingdoms spel liknar det i en traditionell RTS (realtidsstrategi).

League of Kingdoms egna styrningskrypto är LOKA, som kan användas som valuta i spelet och för köp i spelbutiker som till exempel speciella NFT-tillgångar. Krypto kan också användas för att skapa och rösta om styrningsförslag i kedjan för att fastställa framtida principer, funktioner och innehåll. Efter lanseringen på Binance Launchpad ökade denna krypto med 34 procent på tre månader.

Voxies (VOXEL)

Voxies är ett gratis, snabbt rollspelsspel. Spelare kan utforska den virtuella världen i Voxtopia via samlingsbara 3D-voxel-kompisar som bor på Ethereums blockkedja. Det finns över 10 000 XNUMX-voxies, och var och en är en unik, direktägd NFT. 

Voxies ursprungliga verktygskrypto är VOXEL. Krypton kan användas för alla funktioner i spelet, till exempel för att köpa objekt på Voxies marknadsplats. För att tjäna VOXEL kan spelare slutföra uppgifter i spelet, delta i strider spelare mot spelare, utforska Voxtopias virtuella värld med mera. Efter sin introduktion på Binance Launchpad hoppade kryptopriset upp 10 procent på fyra månader.

FC Porto-krypto (PORTO)

FC Porto är en portugisisk professionell idrottsklubb mest känd för sitt fotbollslag med smeknamnet Dragões (Dragons). FC Porto är bland de mest framstående klubbarna i Portugal, efter att ha dykt upp i varje säsong av Primeira Liga sedan 1934. Laget vann många inhemska och internationella priser och är det tredje laget med flest framträdanden i UEFA Champions League efter Barcelona och Real Madrid.

För att ge fansen en möjlighet att engagera sig i klubbens aktiviteter släppte FC Porto PORTO, en inbyggd BEP-20-verktygskrypto. PORTO är byggt och utfärdat på Binance Smart Chain och är integrerat i Binance ekosystem så att kryptoinnehavarna får tillgång till olika Binance-funktioner. Viktigast av allt är att PORTO gör det möjligt för supportrar att påverka klubbens beslut genom att rösta i FC Portos frågor. Efter sin introduktion på Binance Launchpad steg PORTO:s pris med 4 procent på fyra månader.

Lazios krypto (LAZIO)

S.S. Lazio, med smeknamnet "Lazio", är en professionell italiensk fotbollsklubb hemmahörande i Rom. Laget är mest känt för att ha vunnit Coppa Italia över sju gånger och Supercoppa Italiana tre gånger. Laget har också haft segrar i både UEFA Cup Winners Cup och UEFA Super Cup. Lazio spelar i A-serien och har en lång historia som en väletablerad deltagare i italiensk toppfotboll.

S.S. Lazio lanserade sin LAZIO-krypto för att förbättra supportrarnas upplevelse och erbjuda fansen en möjlighet att engagera sig i klubben på flera sätt. Genom Lazio kan supportrarna få tillgång till exklusiva rösträtter, spelifieringsfunktioner och digitala samlarobjekt. LAZIO har byggts och utfärdats på Binance Smart Chain och är en del av Binance ekosystem. Sedan kryptons introduktion har dess värde ökat med 4,4 procent på fem månader.

Binance Launchpad jämfört med Binance Launchpool

Även om Binance Launchpool liknar Launchpad vad gäller funktionen, ska Launchpool inte förväxlas med Binance Launchpad

Med Binance Launchpool kan användare satsa sina kryptoenheter i likviditetspooler i nya blockkedjeprojekt. När en ny Launchpool börjar växa fram kan användarna satsa sina krypto i de likviditetspooler som stöds. 

Belöningar beräknas dagligen, baserat på:

  1. Det belopp du har bundit/satsat

  2. Det totala antalet kryptoenheter som har lagts in i poolen

Belöningar fördelas varje timme och delas jämnt varje dag och du kan skörda dessa belöningar när som helst. När en krypto lanseras sju dagar in i sin farming kan du handla den på Binance spotmarknad.

Användare kan när som helst ta bort sina krypto. När farmingperioden är över överförs alla krypto du har satsat automatiskt tillbaka till din spotplånbok.

Pågående eller tidigare Launchpooler finns under [Tjäna] – [Binance Launchpad]. Du kan följa Binance meddelanden på Telegram-kanalen för att få information om eventuella kommande Launchpooler.

Huvudskillnaden mellan de två är att med Binance Launchpool kan du tjäna belöningar via avkastningsfarminghttps://academy.binance.com/en/articles/what-is-yield-farming-in-decentralized-finance-defi. Allt du behöver göra är att binda BNB eller en annan krypto till projektet under en viss tid, och du får chansen att köpa en kommande krypto i en introduktion.

Fortfarande förvirrad? Läs mer om Launchpad kontra Launchpool här.

Komma igång med Binance Launchpad

Det första steget är att registrera ett Binance-konto och slutföra identitetsverifieringen.

Du måste då sätta in medel på ditt konto. Det finns flera sätt att göra det. Med Binance kan du sätta in medel på kontot med fiatvaluta, som du sedan kan konvertera till krypto, eller via kryptoinsättningar från externa plånböcker. 

Det sista steget är att konvertera dina medel till BNB, den krypto du behöver för att ansluta dig till ett projekt på Binance Launchpad.

Delta i en kryptolansering

Gå till [Binance Launchpad] under [Tjäna]. Där kan du hitta vilket projekt som står i begrepp att starta sin kryptoförsäljning. Om ett projekt är tillgängligt för teckning kommer du att kunna knyta BNB till det här specifika projektet.

Tecknings-/beräkningsperioden varar vanligtvis i sju dagar. Under denna tid kommer Binance att beräkna din deltagargräns baserat på ditt genomsnittliga BNB-saldo under ett givet antal dagar.

Därefter får du en kort tidsperiod (1 timme) för att sätta in dina BNB. Se till att följa Binance meddelanden på vår Telegram-kanal för att inte missa den här tidsfristen.

Gå över till Launchpad-sidan och klicka på [Skicka BNB]. Du kommer att se din maximala insättningsgräns baserat på BNB-beloppet i din spotplånbok. Om du har BNB i en annan plånbok, överför dem då till din spotplånbok först. 

När du har satt in dina BNB kommer de att vara tillfälligt låsta och kommer inte att kunna tas ut förrän den slutliga kryptoutdelningsperioden. Efter att ha dragit av det relevanta beloppet BNB och delat ut krypto till din spotplånbok kommer de återstående BNB att låsas upp och föras tillbaka till din plånbok. 

Efter den slutliga kryptotilldelningen öppnar Binance handeln för den nya kryptovalutan. Du kan välja att behålla dina krypto eller handla med dem på spotmarknaden.

Viktig anmärkning: Innan du deltar i något projekt, se till att göra din egen due diligence-analys och efterforskning. Du kan till exempel gå till de ingående, opartiska insikter som Binance Analys tillhandahåller för varje Binance Launchpad-projekt.

Har du fortfarande obesvarade frågor?

Läs våra vanliga frågor om Binance Launchpad för att få en detaljerad förståelse för hur det fungerar.