Cumpărați cripto
Plătiți cu
Piețe
Tranzacționați
Instrumente derivate
Câștigați
NFT
Institutional
Flux

Lupta Binance împotriva criminalității din spațiul cripto

2023-01-13

Tigran Gambaryan (Șeful serviciului de informații și investigații la nivel global) împărtășește faptele, cifrele și statisticile din spatele eforturilor noastre de a combate criminalitatea cibernetică financiară din ultimul an. 

În ultimele luni ale anului 2021, Binance a început să construiască ceea a devenit, probabil, cea mai solidă echipă de securitate și investigații din industrie. De fapt, având în vedere oamenii pe care îi avem acum și instrumentele de care dispunem, este posibil ca această echipă să fie și cea mai puternică din întregul sector financiar. 

Acestea sunt afirmații îndrăznețe, știu. 

Acum, la sfârșit de an, vreau să vă împărtășesc o parte din munca fantastică depusă în numele angajamentului nostru de a proteja ecosistemul cripto și, cel mai important, milioanele de utilizatori. 

O echipă de clasă mondială

Combaterea criminalității începe cu oamenii potriviți. 

În decurs de un an, spre dezamăgirea infractorilor din întreaga lume, echipa noastră de securitate și conformitate și-a crescut numărul de angajați cu peste 500%. 

Nu există un profit direct care să provină din investițiile în oameni, instrumente și inițiative de combatere a criminalității cibernetice, dar continuăm să facem acest lucru pentru că este necesar. 

Având în vedere ceea ce am reușit să realizăm împreună, a fost o investiție benefică. 

Din noiembrie 2021, de exemplu, Binance a răspuns la peste 47.000 de solicitări de aplicare a legii, cu un timp mediu de răspuns de trei zile, care este mai rapid decât orice altă instituție financiară tradițională - unele dintre aceste răspunsuri putând dura luni, timp în care banii dispar.

Mulți dintre oamenii cu care lucrez în echipa de securitate de la Binance provin din cele mai importante organizații de investigație și agenții de aplicare a legii din lume. 

Aceștia aduc un bagaj de experiență la nivel mondial. 

Înainte de Binance, am fost agent special la Unitatea de investigații penale (IRS-CI) pentru infracțiuni cibernetice, timp de peste un deceniu. Am condus investigații încheiate cu succes pentru a-i ajuta pe cei afectați de Mt Gox și pentru a descoperi agentul corupt al DEA în cazul Silk Road.

Colegul meu, Matthew Price, are și el o bogată experiență în acest spațiu datorită muncii sale ca fost agent de investigații penale IRS. De exemplu, el a fost agentul principal atât pentru investigațiile din cazul Bitcoin Fog, cât și pentru Helix/Grams.

Pentru oricine este interesat de acele cazuri particulare, cartea jurnalistului Wired Andy Greenberg, Tracers In The Dark: The Global Hunt For The Crime Lords Of Cryptocurrency oferă mult mai multe detalii despre munca noastră în acea perioadă.

Adăugând la această listă, avem un expert în dark web de la Europol — Nils Andersen-Röed, care apare și în cartea lui Greenberg — fost investigator criminalist al Trezoreriei SUA și un expert în sancțiuni cu peste 17 ani de experiență în finanțele tradiționale și digitale, printre multe altele. 

Binance a depus eforturi mari pentru a construi cea mai importantă echipă de investigare și securitate cripto din lume, alcătuită din cei mai buni experți în domeniu. Putem spune cu certitudine că am angajat un talent incredibil în aplicarea legii.

Vom continua să creștem și să căutăm în continuare talente de top din întreaga lume pentru a ni se alătura. 

Aplicarea legii la nivel global

Dincolo de Binance, am consolidat și construit relații cu organele de aplicare a legii din întreaga lume. Acest lucru a făcut ca echipa noastră să răspundă la peste 47.000 de solicitări de aplicare a legii din noiembrie 2021 – după cum am menționat anterior. 

Răspundem rapid, aproape sigur mai repede decât oricine altcineva, asigurându-ne totodată că tratăm fiecare caz cu cea mai mare atenție la detalii. 

Uneori, autoritățile au nevoie doar de sfatul nostru cu privire la un caz. Și alteori, suntem solicitați datorită arsenalului de instrumente și software de investigație de care dispunem și a experienței în urmărirea datelor. 

Fiind o companie cu milioane de utilizatori, care sunt întotdeauna pe primul loc, ne asigurăm, de asemenea, că fiecare solicitare respectă limitele confidențialității și drepturilor utilizatorilor. Fiecare solicitare trece printr-un proces strict și un control juridic amănunțit pentru a evalua valabilitatea și urgența acesteia.

Datorită muncii pe care am depus-o alături de partenerii noștri din zona aplicării legii, am reușit să recuperăm milioane de dolari pentru victimele infracțiunilor cibernetice.

Am văzut, de asemenea, beneficiile și creșterea Programului nostru global de instruire pentru organele de aplicare a legii, pe care l-am creat pentru a ajuta forțele de ordine și procurorii din întreaga lume să detecteze infracțiunile financiare și cibernetice și pentru a ajuta la urmărirea penală a răufăcătorilor.

În cursul anului trecut, prin intermediul acestui program am împărtășit cunoștințele și expertiza din interior în cadrul a peste 70 de ateliere și sesiuni de instruire cu forțele de ordine și procurori dintr-o varietate de țări - de la Asia până la Europa și America.

Lista include Argentina, Brazilia, Canada, Franța, Germania, Israel, Țările de Jos, Filipine, Suedia, Coreea de Sud, Thailanda și Regatul Unit - pentru a numi doar câteva. 

Programul de instruire pentru organele de aplicare a legii este cu adevărat primul de acest gen și un atu pentru industria cripto atunci când vine vorba de recunoașterea importanței securității și conformității globale. 

În timpul atelierelor, participanții învață de la investigatorii noștri cu experiență și specialiștii în conformitate. 

Acoperim elementele fundamentale privind spațiul cripto și tehnologia de bază, legile și reglementările în evoluție ale industriei și, în mod esențial, instrumentele și metodele pe care echipa noastră le folosește pentru a combate criminalitatea cibernetică. 

Construim pentru viitor

Le spunem un lucru scepticilor și infractorilor aspiranți: spațiul cripto nu este instrumentul infracțional pe care mass-media îl înfățișează adesea a fi. De asemenea, nu este un domeniu fără lege, guvernat de platforme de schimb cripto care refuză să lucreze cu forțele de ordine. 

Spațiul cripto NU este un refugiu pentru activități ilicite. Știu că acesta este adevărul în ceea ce privește Binance, cel puțin. 

Recapitulând, în 2022, echipa noastră a realizat următoarele: 

  • A răspuns la peste 47.000 de solicitări de aplicare a legii 

  • A crescut numărul personalului de securitate și conformitate cu peste 500%

  • A participat la peste 70 de ateliere de combatere a criminalității cibernetice cu organe de aplicare a legii la nivel mondial

  • A devenit prima companie de tip blockchain și cripto care s-a alăturat National Cyber-Forensics and Training Alliance (NCFTA)

Lista de aici este doar o mică parte, deși crucială, a muncii pe care echipa noastră de securitate și conformitate a realizat-o în ultimul an. Esența a ceea ce facem se petrece în culise, departe de lumina reflectoarelor și este rar recunoscută de mass-media sau de publicul larg. 

În timp ce sărbătorim aceste realizări, echipa noastră este motivată de micile câștiguri din fiecare zi: răufăcătorii pe care ajutăm să îi oprim, oamenii cărora le putem returna fondurile furate și sprijinul acordat organelor de aplicare a legii care le-a permis să rezolve cazuri folosind cunoștințele cunoștințele din atelierele noastre. 

La Binance, înțelegem că pentru o creștere durabilă și sigură a întregului ecosistem cripto este necesar un parteneriat și un dialog cu autoritățile de aplicare a legii la nivel mondial și aștept cu nerăbdare să continuăm această muncă importantă împreună în lunile și anii care urmează.