Cumpărați cripto
Plătiți cu
Piețe
Tranzacționați
Instrumente derivate
Câștigați
NFT
Institutional
Flux

Recomandările de carte ale lui CZ

2023-02-07

Au trecut 2 ani de când mi-am împărtășit ultima dată lista de cărți recomandate și, în acest timp, s-au întâmplat multe în viața mea, în dezvoltarea Binance și, desigur, în evoluția spațiului cripto. 

M-am gândit că, în acest sezon al sărbătorilor, ar fi bine să arunc o privire pe acea listă inițială și să o actualizez pentru 2023 și mai departe. Toate acestea sunt cărți care au contribuit la viziunea mea asupra lumii și la formarea modelelor mele de gândire. Sper că vor avea același impact pozitiv asupra dvs. 

 1. The Law (Legea), de Frédéric Bastiat. Această carte scurtă (doar puțin peste 60 de pagini), dar atemporală a eseistului francez Bastiat din 1850 vorbește despre ce ar trebui să fie și ce nu ar trebui să fie legea. Ce zone ar trebui protejate: persoana, proprietatea și libertatea. Și ce zone ar trebui lăsate în pace. Formează o viziune fundamentală asupra lumii și a ceea ce constituie bine și rău.

 2. Economics in One Lesson (Economia într-o singură lecție), de Henry Hazlitt. O lectură ușoară. Au trecut peste 60 de ani de când această carte a fost publicată pentru prima dată, dar există puține cărți care să încapsuleze mai bine mecanismul intern de funcționare al economiei decât aceasta. Din nou, această carte arată cum ar trebui să funcționeze economia, ce ar trebui și ce nu ar trebui să facă guvernele și de ce unele dintre conceptele comune cu care suntem spălați pe creier sunt de fapt aberații.

  2.1. Skin in the Game: Hidden Asymmetries in Daily Life (Când pielea ta e în joc. Asimetrii ascunse în viața de zi cu zi), de Nassim Nicholas Taleb. Este o carte similară și o lectură foarte bună.

 3. Sapiens: A Brief History of Humankind (Sapiens. Scurtă istorie a omenirii), de Yuval Noah Harari. Dacă nu înțelegeți oamenii, este puțin probabil să aveți succes în această lume. Această carte oferă o perspectivă unică și profundă asupra istoriei noastre, a modului în care am ajuns aici și de ce acționăm așa cum o facem. Este esențială pentru înțelegerea modului în care lucrează oamenii și, prin urmare, esențială pentru succes.

 4. The Hacker and the State (Hackerul și statul): aceasta este o carte despre securitate ușor de citit. Este mai mult o colecție de povești. Securitatea este nivelul fundamental din industria noastră. Dacă nu conștientizați importanța securității, nu veți avea succes și nu ar trebui să fiți în domeniul cripto.

 1. The Infinite Game (Jocul infinit), de Sinek. Această carte oferă o perspectivă asupra viziunii pe termen lung. Vă va lărgi orizonturile și părerile. Există o imagine mai mare care este mai semnificativă. De ce unele companii durează o sută de ani, iar unele se luptă să supraviețuiască de la lună la lună? Lectură importantă pentru directorii executivi.

 1. The Starfish and the Spider: The Unstoppable Power of Leaderless Organizations (Steaua de mare și păianjenul. Puterea de neoprit a organizațiilor fără lider), de Ori Brafman, Rod Beckstrom. Această carte vorbește despre organizațiile descentralizate vs cele centralizate. Și de ce și cum reglementările nu vor opri organizațiile descentralizate. Mi-aș dori foarte mult ca fiecare legiuitor de pe planetă să citească această carte. Lectură esențială dacă doriți o idee despre cum ar trebui să funcționeze o organizație descentralizată. 

 1. On Writing Well (Cum să scriem bine), de William Zinsser. O carte excelentă despre scrierea concisă. Trebuie citită de toată lumea. Lucrăm de la distanță. Puteți avea doar 20 de apeluri pe zi, dar scrieți sute de mesaje. Comunicăm cu zeci sau sute de milioane dintre utilizatorii noștri, prin mesaje directe sau pe rețelele de socializare, mai ales în scris.

 1. Platform Revolution (Revoluția platformelor), de Geoffrey G. Parker, Marshall W. Van Alstyne, Sangeet Paul Choudary. O carte grozavă despre platforme, cum să le construiți, de ce sunt importante și de impact. Dacă doriți să fiți lider al unei unități de afaceri (BU) la Binance, aceasta este o condiție prealabilă.

 1. The Advantage (Avantajul) (OBLIGATORIE pentru lideri), de Patrick Lencioni. De ce sănătatea organizațională este mai importantă decât orice altceva în afaceri. În primele zile ale Binance, am dedicat o ședință la sediul firmei pentru a parcurge exercițiile din această carte. Multe dintre recomandările acestei cărți sunt imprimate în echipa noastră de conducere, așa că poate doriți să o citiți și dvs.

 1. The Innovation Stack: Building an Unbeatable Business One Crazy Idea at a Time. (Stiva de inovații: Construirea unei afaceri imbatabile cu câte o idee nebună pe rând). De: Jim McKelvey. Trebuie citită de liderii BU.

 1. Alchemy: The Dark Art and Curious Science of Creating Magic in Brands (Alchimia. Arta întunecată și știința curioasă a creării magiei în branduri), Rory Sutherland. Această carte abordează unele dintre aspectele din viață și din afaceri care contravin intuiției. O carte destul de interesantă. Trebuie citită de echipele de marketing.

 1. Sell with a Story: How to Capture Attention, Build Trust, and Close the Sale (Vindeți cu o poveste. Cum să captați atenția, să construiți încredere și să încheiați vânzarea), de Paul Smith. Aflați cât de puternică este o poveste și deveniți un agent de vânzări, un agent de marketing și un comunicator mai bun. Trebuie citită de echipele de marketing.

 1. Contagious: Why Things Catch On (Contagios. Cum se răspândesc ideile), de Jonah Berger. Trebuie citită de toți designerii de produse și profesioniștii din marketing.

 1. Made to Stick: Why Some Ideas Survive and Others Die (Idei cu lipici. De ce unele idei supraviețuiesc, iar altele pier), de Chip Heath, Dan Heath. O carte grozavă despre marketing.

 1. Team Topologies (Topologii de echipă) (OBLIGATORIE pentru orice lider), de Matthew Skelton și Manuel Pais. Această carte vorbește despre organizarea afacerilor și a tehnologiei pentru un flux rapid. De asemenea, intră în detalii despre modul în care structurile organizaționale dictează arhitectura sistemelor. Modul în care diferite tipuri de structuri de echipă funcționează cel mai bine pentru diferite tipuri de sisteme sau platforme. Această carte vă va ajuta să înțelegeți câteva aspecte ale motivului pentru care Binance este structurată în acest mod.

 1. Exponential Organizations: New Organizations Are Ten Times Better, Faster, and Cheaper Than Yours (and What to Do About It) (Organizații exponențiale. Noile organizații sunt de zece ori mai bune, mai rapide și mai ieftine decât ale tale - și ce să faci în privința asta), de Salim Ismail, Yuri van Geest, Michael S. Malone. O carte bună despre organizații.

 1. Hug Your Haters: How to Embrace Complaints and Keep Your Customers (Îmbrățișează-i pe cei care te urăsc. Cum să accepți reclamațiile și să-ți păstrezi clienții), de Jay Baer. Această carte trebuie citită de echipele de marketing și de servicii pentru clienți. Vorbește despre cum ar trebui să deservim utilizatorii noștri, să interacționăm cu ei pe rețelele de socializare etc.

 1. The New Rules of Marketing and PR (Noile reguli de marketing și PR): o lectură obligatorie pentru echipele de marketing, socializare, conținut și lideri. De ce conținutul este rege. Și de ce să folosiți rețelele de socializare în detrimentul canalelor media mainstream și blogul propriu în detrimentul rețelelor de socializare.

 1. The Culture Code: The Secrets of Highly Successful Groups (Codul culturii. Secretele grupurilor de mare succes), de Daniel Coyle. „La Binance promovăm libertatea, dar tinde să vină și cu haos.” Această carte ilustrează modul în care o organizație mai puțin structurată, aparent haotică, poate fi extrem de eficientă. Pentru ca acest lucru să funcționeze, avem nevoie de oameni de mare calibru.

 1. Team of Teams: New Rules of Engagement for a Complex World (Echipa echipelor. Noi reguli de implicare pentru o lume complexă), de generalul Stanley McChrystal. Cred că orice organizație modernă ar trebui condusă astfel. Structurile de sus în jos nu mai funcționează. Deciziile ar trebui luate de oameni care înțeleg situația. Program de încorporare/schimb. Partajarea de informații către toată lumea. Ochii ațintiți, fără interferențe.

 1. Blitzscaling, de Reid Hoffman. Oamenii vorbesc despre extinderea fulgerătoare a Binance și este adevărat. Urmăm sfatul lui Reid Hoffman și încercăm să ne extindem rapid. Pe lângă faptul că discută în detaliu extinderea și creșterea, această carte intră în detalii despre modul în care funcționează organizațiile de diferite dimensiuni, precum și unele dintre implicațiile care apar atunci când echipele cresc la diferite dimensiuni. Acest lucru este util pe măsură ce ne consemnăm creșterea ca organizație. Este o carte destul de actualizată, care vorbește chiar și despre subiecte recente, precum criptomonedele.

 1. Crossing the Chasm (Traversarea prăpastiei), de Geoffrey Moore. Noi/criptomonedele nu am trecut încă prăpastia. Această carte vă ajută să înțelegeți mai bine de ce este nevoie pentru a o trece.

 1. Antifragile: Things That Gain from Disorder (Antifragil. Ce avem de câștigat de pe urma dezordinii), de Nassim Nicholas Taleb. De la investiții personale până la construirea unei companii de lungă durată, este important să înțelegeți ce este fragil și ce nu. Ne dorim cu siguranță ca Binance să fie antifragilă. Această carte poate explica modul în care luăm anumite decizii.

 1. Loonshots: How to Nurture the Crazy Ideas That Win Wars, Cure Diseases, and Transform Industries (Loonshots. Cum să cultivăm ideile țicnite care câștigă războaie, vindecă boli și transformă industrii), de Safi Bahcall. Titlul spune totul. După ce ați citit această carte, veți înțelege de ce tolerăm eșecurile la Binance și, mai important, ce tipuri de eșecuri tolerăm sau nu.

 1. Work Rules! (Reguli de lucru), de Laszlo Bock. Această carte vorbește despre percepții legate de muncă, derivate din timpul petrecut de autor la Google. Există lecții din această carte care sunt bine de știut, mai ales la Binance, deoarece și noi lansăm produs după produs într-un ritm rapid.

 1. Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World (Range. De ce triumfă generaliștii într-o lume specializată), de David Epstein. În timp ce multe cărți vorbesc despre specializare într-o lume ultra-competitivă, 10.000 de ore etc., această carte oferă o viziune diferită pentru a echilibra acest argument. Și câte invenții grozave apar la intersecția disciplinelor. 

 1. The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age (Individul suveran. Stăpânirea tranziției către era informațională). De: James Dale Davidson, Peter Thiel – prefață, William Rees-Mogg. O carte scrisă cu 20 de ani înaintea timpului său și pe deplin exactă în predicțiile sale.

 1. The 5 Levels of Leadership (10th Anniversary Edition): Proven Steps to Maximize Your Potential (Cele 5 niveluri de leadership. Pași dovediți pentru a vă maximiza potențialul (Ediția de a 10-a aniversare)). De: John C. Maxwell. Dacă vreți să fiți lider, acest titlu ar trebui să fie cu siguranță în biblioteca dvs.

 1. High Output Management (Management de înaltă producție), de Andrew S. Grove. Carte clasică despre management și leadership.

 1. The DevOps Handbook: How to Create World-Class Agility, Reliability, and Security in Technology Organizations (Manualul de dezvoltare și operațiuni. Cum să creați agilitate, fiabilitate și securitate de clasă mondială în organizațiile tehnologice), de Gene Kim, Patrick Debois, John Willis, Jez Humble. Această carte explică modul în care funcționează departamentele de tehnologie modernă. Cum să efectuați implementarea continuă a codului și să construiți platforme de înaltă calitate. O lectură obligatorie pentru echipele tehnice de la Binance.

 1. The Coaching Habit: Say Less, Ask More & Change the Way You Lead Forever (Coaching zi de zi. Spune mai puțin, întreabă mai mult și schimbă pentru totdeauna felul în care conduci), de Michael Bungay Stanier. În cazul în care conduceți o echipă sau îndrumați pe cineva, ar trebui să citiți această carte.

 1. Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less (Esențialismul. Disciplina de a urmări mai puțin), de Greg McKeown. Concentrați-vă pe lucrurile care contează și gestionarea programului.

 1. Bet on Yourself: Recognize, Own, and Implement Breakthrough Opportunities (Pariază pe tine însuți. Recunoaște, deține și implementează oportunități revoluționare), de Ann Hiatt. Această carte oferă o privire asupra modului în care Amazon și Google funcționează din perspectiva unui secretar executiv. De asemenea, este motivațională pentru majoritatea oamenilor ca aceștia să facă tot ce pot.

 1. Culture Wins (Cultura învinge), de William Vanderbloemen. O carte excelentă despre construirea culturii. Trebuie citită de toți utilizatorii Binance.

 1. The Leadership Pipeline 2E: How to Build the Leadership Powered Company (Rezerva de leadership 2E. Cum să construiești o companie bazată pe leadership). De: Ram Charan, James Noel, Stephen Drotter. Cum să construiți lideri într-o companie.

 1. Good Strategy/Bad Strategy: The Difference and Why It Matters (Strategii bune, strategii rele. Care este diferența și de ce contează). De: Richard Rumelt. Aflați ce înseamnă strategia.

 1. The Like Switch: An Ex-FBI Agent's Guide To Influencing, Attracting And Winning People Over (Butonul Like. Cum să îi câștigi pe ceilalți), de Jack Schafer. De la un fost agent special FBI specializat în analiza comportamentală și recrutarea de spioni vine un manual plin cu strategiile sale dovedite despre cum să citiți instantaneu oamenii și să influențați modul în care vă percep, astfel încât să puteți activa cu ușurință butonul pentru apreciere.

 1. The Culture Map: Breaking Through the Invisible Boundaries of Global Business (Harta culturii. Depășirea granițelor invizibile ale afacerilor globale). Foarte aplicabilă pentru noi, deoarece conducem o echipă globală.

 1. The Psychology of Money: Timeless Lessons on Wealth, Greed, and Happiness (Psihologia banilor. Lecții nemuritoare despre avuție, lăcomie și fericire). De: Morgan Housel. Cum să vă gândiți la bani și să fiți fericit.

 1. Signals: How Everyday Signs Can Help Us Navigate the World's Turbulent Economy (Semnale. Cum ne pot ajuta semnele de zi cu zi să navigăm în economia turbulentă a lumii), de dr. Pippa Malmgren. O carte excelentă despre lume în general.

 1. Tracers in the Dark: The Global Hunt for the Crime Lords of Cryptocurrency (Urmăritori în întuneric. Vânătoarea globală a capilor grupurilor infracționale din domeniul criptomonedelor), de Andy Greenberg. Un alt titlu care prezintă munca șefului departamentului nostru de Conformitate împotriva infracțiunilor financiare, Tigran. Această carte se citește ca un film de la Hollywood, cu o poveste care se întinde pe tot globul despre polițiști corupți, bazaruri de droguri, rețele de traficanți și cea mai mare demontare a unei piețe online de narcotice din istoria internetului.

Biografii, povești ale altora

 1. Super Pumped: The Battle for Uber (Super-exaltat. Bătălia pentru Uber), de Mike Isaac. Deși nu vrem să urmărim toți pașii din această carte, Uber s-a confruntat cu provocări similare în ceea ce privește reglementările neclare, creșterea rapidă etc. Au adoptat o abordare mult mai agresivă, ei bine, depinde de punctul dvs. de vedere. Oricum, această carte este o lectură grozavă.

 1. Delivering Happiness: A Path to Profits, Passion, and Purpose (Cum să livrezi fericire. Calea către profituri, pasiune și scop), de Tony Hsieh. Tony Hsieh – CEO-ul admirat în întreaga lume al Zappos, comerciantul online de pantofi – explică modul în care a creat o cultură unică și un angajament unic față de servicii care urmăresc să îmbunătățească viața angajaților, clienților, vânzătorilor și susținătorilor. Folosind anecdote și povești din propriile sale experiențe de viață și din alte companii, Hsieh oferă modalități concrete prin care companiile pot obține un succes fără precedent. Și mai bine, el arată cum crearea fericirii și rezultatele record merg mână în mână.

 1. No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention (Regula fără reguli. Netflix și cultura reinventării), de Reed Hastings, Erin Meyer. Puncte cheie: densitatea talentelor, sinceritate, oferiți feedback.

 1. Amazon Unbound (Amazon descătușat), de Brad Stone. Povestea detaliată a modului în care Jeff a trecut prin unele dintre probleme în drumul său spre revoluționarea lumii. 

 1. American Kingpin: The Epic Hunt for the Criminal Mastermind Behind the Silk Road (Geniul criminal din spatele Silk Road). De: Nick Bilton. Povestea pieței Silk Road. Lectură fascinantă având în vedere industria. Tigran din echipa noastră de investigații a jucat un rol în această poveste. 

 1. Red Roulette: An Insider's Story of Wealth, Power, Corruption and Vengeance in Today's China (Ruleta Roșie. O poveste din interior a bogăției, puterii, corupției și răzbunării în China de azi). De: Desmond Shum. O narațiune la persoana întâi despre cum funcționează mediile de afaceri din China. Cred că această carte este interzisă în China.

 1. No Place to Hide: Edward Snowden, the NSA, and the U.S. Surveillance State (Niciun loc de ascuns. Edward Snowden, NSA și statul supraveghetor al SUA). De: Glenn Greenwald. Povestea despre Edward Snowden.

 1. The Shadow Factory: The Ultra-Secret NSA from 9/11 to the Eavesdropping on America (Fabrica de umbre. Agenția NSA ultra-secretă, de la 11 septembrie până la ascultarea Americii). De: James Bamford. Nu sunt sigur cât de adevărată este această carte, dar vorbește despre abilitățile de ascultare ale guvernului.

 1. Deng Xiaoping and the Transformation of China (Deng Xiaoping și transformarea Chinei), de Ezra F. Vogel. Istoria aprofundată a modelării Chinei.

 1. Neither Civil nor Servant: The Philip Yeo Story (Nici privat, nici public. Povestea lui Philip Yeo). De: Peh Shing Huei. Cum a fost construit Singapore.

 1. Warren Buffett: Inside the Ultimate Money Mind, de Robert G. Hagstrom. O poveste despre Warren Buffett. Chiar dacă nu îi plac criptomonedele, sunt multe lecții de învățat.

 1. The Creature from Jekyll Island: A Second Look at the Federal Reserve (Creatura de pe Insula Jekyll. O a doua privire asupra Rezervei Federale). De: G. Edward Griffin.

 1. Out of the Gobi: My Story of China and America (Departe de Gobi. Povestea mea despre China și America). De: Weijian Shan.

 1. Blood and Oil: Mohammed bin Salman's Ruthless Quest for Global Power (Sânge și petrol. Căutarea nemiloasă a puterii globale a lui Mohammed bin Salman). De: Bradley Hope, Justin Scheck.

 1. No Filter: The Inside Story of Instagram (Fără filtru. Povestea Instagramului): câteva informații interesante despre nivelul de dezvăluire prin care au trebuit să treacă pentru a finaliza înțelegerea, din motive referitoare la antitrust. Toate conversațiile trebuiau predate. Avocații lor interni obișnuiau să le revizuiască. Orice mențiune despre cota de piață, concurență, dominație etc. a fost revizuită. De asemenea, o perspectivă profundă asupra valorilor și alegerilor făcute. Și unele ciocniri în integrarea post-fuziune etc.

Ficțiune:

 1. Fallen Dragon (Dragonul căzut), de Peter Hamilton. Acesta din urmă este un roman științifico-fantastic. Este vorba despre cineva care a căutat o comoară și a ajuns să găsească ceva mai semnificativ, precum și o varietate de personaje cu misiuni convingătoare. Nu aș divulga prea multe, pentru că vreau să vă bucurați de călătorie. Dar îmi place foarte mult ambientul și toate chestiile tehnice descrise. Acesta este un roman vechi, dar unul dintre preferatele mele din toate timpurile.