Cumpărați cripto
Plătiți cu
Tranzacționați
Instrumente derivate
Câștigați
Finanțe
NFT
Institutional
Flux
USD

O scrisoare de la CEO-ul nostru: 2022, Anul Rezilienței

2023-01-11

După standardele cripto, anul trecut a fost turbulent, dar nu fără precedent atunci când ne uităm la date. Cu toate acestea, există multe aspecte asupra cărora trebuie să reflectăm atât pentru Binance, cât și pentru industria activelor digitale în general, după prăbușirile lui Celsius, Voyager și FTX, printre altele. La suprafață, poate părea că pentru ecosistemul nostru, 2022 a fost definit în principal de crize și eșecuri: scăderea prețurilor criptomonedelor față de maximele istorice ale anului precedent; un lanț de implozii ale unor actori majori care au zguduit încrederea utilizatorilor și a autorităților de reglementare în industrie; intensificarea controlului asupra spațiului criptomonedelor de către decidenții politici, mass-media și public.

În timp ce aceasta ar putea părea o combinație amenințătoare de obstacole dificil de depășit, industria noastră este încă la început și nu ar trebui să fie definită de provocările cu care se confruntă, ci de modul în care le face față. În acest sens, 2022 ne-a oferit mult mai multe motive pentru a fi optimiști decât oricare alt an din trecut, deoarece atât industria, cât și Binance au demonstrat o rezistență și o tenacitate remarcabile.
Când cripto a fost creat, a dat naștere unui sector de nișă pe care îl numesc adesea grupul „BTC va ajunge la 0 USD”. Vânzarea de cărți, cultivarea angajamentului în rețelele sociale și accesarea circuitului de vorbitori plătiți pentru a spune că cerul cade asupra noastră este un efort destul de profitabil. În prezent, implozia FTX este cea mai recentă problemă pe care încearcă să o valorifice. Ei numesc acest fenomen „momentul nostru Lehman” și susțin că cea mai recentă scădere a prețului Bitcoin este comparabilă cu prăbușirea bulei dot-com. Ei omit în mod convenabil faptul că ambele evenimente au fost momente de curățare pentru industriile respective și – este evident că atât sectorul internetului, cât și cel bancar sunt încă vii și în mișcare. 

Adopție și construcție

Un instrument cheie folosit de industria noastră pentru a măsura succesul este rata de adopție. În mijlocul tuturor provocărilor din 2022, adoptarea blockchain-ului nu s-a oprit niciodată, indivizii și instituțiile de pe tot globul continuând să intre în luptă. În ceea ce privește adopția comerțului cu amănuntul, piețele emergente au fost în frunte, în timp ce mărci de renume global precum KPMG, JPMorgan, Rakuten, CVSHealth, Tencent, Fidelity, Baidu, Tesla, Cloudfare, PayPal, American Express, Accenture, Christie's, BlackRock, Nasdaq, McDonald's , Google Cloud, Mastercard, Sony și Nike au fost printre numeroasele organizații care au beneficiat de introducerea soluțiilor bazate pe blockchain în acest an. Desigur, erodarea încrederii în industria cripto, pe care au provocat-o crizele din acest an, va fi un regres pentru adopția generală. Cu toate acestea, vedem acum că cererea și interesul pentru activele digitale rămân solide și, pe această bază, industria va continua să creeze produse și servicii extrem de valoroase și utilizabile. Prin muncă asiduă și concentrarea pe construire, vom restabili încrederea utilizatorilor și vom deveni și mai puternici.

Pe fondul zgomotului care afectează prețurile token-urilor, reputația proiectelor și averile investitorilor individuali, scopul meu a fost să îi mențin pe toți cei implicați în Binance concentrați pe lucrurile care contează cel mai mult: construirea și orientarea către utilizator. Sunt mândru că am rămas fideli acestor valori de bază în tot ceea ce facem. Ne-am crescut afacerea și echipa noastră: 7.500 de angajați Binance, reprezentând peste 100 de naționalități, deservesc acum peste 120 de milioane de utilizatori la nivel global. Am continuat să construim punți între lumea cripto și cea a finanțelor tradiționale. Pe de o parte, cu Binance P2P, utilizatorii pot acum cumpăra și vinde active digitale cu peste 100 de monede fiat în întreaga lume. În plus, am investit peste 500 de milioane de dolari prin Binance Labs pentru a sprijini inovația Web3 și blockchain și am donat peste 20 de milioane de dolari prin Binance Charity organizațiilor non-profit și de ajutorare la nivel global. Deși este imposibil de cuantificat, simt că am adunat rezerve semnificative din cea mai prețioasă resursă: încrederea și loialitatea incredibilei comunități Binance, pentru al cărei sprijin suntem recunoscători. 

Conformitate și transparență

Poate cel mai important, în 2022, industria cripto a făcut progrese masive într-un alt domeniu care este fundamental atât pentru adoptarea generală, cât și pentru securitatea utilizatorilor: conformitatea cu reglementările. Sunt mândru să spun că Binance a fost și va rămâne în fruntea acestui momentum. În ultimul an și jumătate, am observat progrese substanțiale în crearea unei mai mari certitudini de reglementare pentru sectorul blockchain. În calitate de lider responsabil al industriei, Binance va continua să lucreze și mai strâns cu autoritățile de reglementare și cu autoritățile de aplicare a legii la nivel global, în numele adoptării și educației blockchain. 

Pentru a facilita și coordona această activitate, vom continua să colaborăm cu industria mai largă pentru a discuta despre standardele pentru protecția consumatorilor. Autoritățile de reglementare vor fi, bineînțeles, mult mai sceptice, iar recâștigarea încrederii publicului va fi o provocare. Cu toate acestea, cred că acestea sunt provocări pe termen scurt care se vor dovedi benefice pentru spațiul blockchain pe termen lung. Începând de acum, avem nevoie de un impuls coordonat pentru ca întreaga industrie să devină mai transparentă, mai conformă și mai sigură. Acesta este motivul pentru care am publicat cele șase principii pe care cred că industria noastră ar trebui să le adopte pentru a proteja utilizatorii. Industria trebuie să fie mai deschisă la politicile de reglementare care asigură protecția utilizatorilor, cum ar fi cele care oferă îndrumări pentru schimburile centralizate privind cerințele de custodie, marketingul activelor și evaluarea și dezvăluirea riscurilor.

Având licențe și înregistrări securizate în 14 jurisdicții de pe cinci continente la sfârșitul acestui an, Binance și-a dovedit angajamentul de a respecta cele mai înalte standarde de reglementare. Considerăm această performanță, împreună cu inițiativele de transparență, cum ar fi dezvăluirea adreselor portofelelor și verificarea deținerii utilizatorilor prin mecanisme precum arborele Merkle, ca fiind esențiale pentru recâștigarea încrederii și pentru a ne apropia de obiectivul nostru final: promovarea libertății financiare a oamenilor. Anul viitor, vom continua eforturile noastre de conformitate și transparență.

Privim înainte

Indiferent ce ne aduce 2023, suntem pregătiți. Binance are o echipă stelară de profesioniști diverși, orientați spre misiune, o suită de management cu expertiză și rezerve sănătoase. În esență, rulăm un model de afaceri simplu, care este robust în fața șocurilor externe. Mai presus de toate, suntem conduși de o viziune pe termen lung și de un set de valori fundamentale, care ne ajută să ne concentrăm asupra construirii în ciuda oricărui potențial FUD (frică, incertitudine și îndoială). Vom rămâne concentrați pe construirea de instrumente pe care oamenii le folosesc, vom continua să ne extindem echipa și să investim în proiecte puternice anul viitor.

Industria, în opinia mea, va gestiona consecințele imploziei FTX pentru o perioadă prelungită de timp. Ne așteaptă multă muncă pentru a arăta că spațiul blockchain nu este definit de actori răi de profil înalt. În ceea ce privește sănătatea pieței, fiecare piață în scădere este mai bună decât precedenta și mă aștept ca industria să se recupereze relativ repede. Încă observăm efectele secundare în cascadă pe piață, dar prețurile cripto au fost incredibil de rezistente. Indiferent dacă recuperarea va avea loc într-o lună sau într-un an, cu siguranță vom ieși la suprafață ca o industrie exponențial mai puternică. 

Este esențial acum ca ecosistemul să se concentreze pe protejarea utilizatorilor în primul rând, dar și pe inovare și construcție pentru a aduce cripto și Web3 mai profund în viața de zi cu zi a oamenilor. Consider că infrastructura și instrumentele de date vor continua să crească și să avanseze și că vom vedea că proprietatea Web3 va evolua, cu o creștere a portofelelor fără custodie și multi-chain. Industria noastră a creat o serie de produse periferice Web3 care au demonstrat o capacitate de bază de a oferi utilitate utilizatorilor – de la NFT la GameFi. Cred că următoarea piață în creștere va veni din inovarea modului în care aceste produse sunt utilizate pentru a crea utilitate unică. 

Se poate întâmpla anul viitor sau peste doi ani. Momentul exact este imposibil de știut (și, de asemenea, destul de irelevant), așa că Binance se va concentra în continuare pe ceea ce depinde de noi: construirea, inovarea, plasarea utilizatorilor pe primul loc și conducerea, prin propriul nostru exemplu, în sarcina de a ridica standardele industriei de transparență, securitate și conformitate. 

CZ

Principalele momente Binance din 2022

Conformitate

Conformitatea cu reglementările este esențială pentru misiunea Binance de a promova adoptarea în masă a activelor digitale, asigurând în același timp siguranța utilizatorilor. Asigurându-ne că respectăm standarde de reglementare înalte, oferim milioanelor de utilizatori șansa să beneficieze de accesul la produse și servicii financiare conforme și promovăm încrederea în și nivelul de conștientizare al industriei noastre. 

În ultimele 12 luni, am observat o implicare fără precedent din partea guvernelor și a organismelor de reglementare din întreaga lume în industria cripto. Aceasta reprezintă o schimbare radicală a mediului de reglementare față de cel în care am operat în cea mai mare parte a ultimului deceniu. De asemenea, indică o acceptare mult mai largă a faptului că criptomonedele nu sunt doar o tendiniță trecătoare și că industria se bucură de adoptare generală.

Până la sfârșitul anului 2022, Binance a obținut 14 înregistrări și autorizații în jurisdicții de pe cinci continente, inclusiv Columbia, Abu Dhabi, Bahrain, Dubai, Africa de Sud, Franța, Italia, Spania, Polonia, Lituania, Cipru, Kazahstan, Australia și Noua Zeelandă. Echipa noastră de conformitate a crescut de la 500 la 750 de oameni în 2022.

Anul viitor, vom continua să colaborăm cu autoritățile naționale și internaționale de reglementare și cu factorii de decizie politică pentru a ne asigura că îndeplinim toate cerințele aplicabile, precum și pentru a promova reglementări sensibile în materie de cripto, care protejează utilizatorii, permițând în același timp inovației financiare să prospere.

Transparență și încredere

În urma unei serii de falimente și crize de lichiditate importante care au zguduit industria activelor digitale în acest an, a devenit clar că transparența este singura modalitate prin care platformele centralizate de criptomonede pot menține încrederea utilizatorilor. Îmbrățișarea etosului transparenței și responsabilității ar necesita ca platformele de schimb să regândească unele principii de bază ale funcționării lor. Pentru a facilita această schimbare, CZ a oferit șase cerințe cheie pentru care Binance și alți jucători centralizați ai ecosistemului cripto să le adopte: o abordare cu atitudine adversă față de riscuri pentru fondurile utilizatorilor; excluderea folosirii tokenurilor native ca garanție; prezentarea dovezilor activelor în timp real; menținerea rezervelor puternice; evitarea levierului excesiv; perfecționarea constantă a protocoalelor de securitate.

În spiritul acestui cadru, Binance a lansat o serie de inițiative de transparență. Am împărtășit detalii despre adresele portofelului nostru online și offline și am introdus un sistem de dovezi ale rezervelor (PoR) bazat pe arborele Merkle, conceput să arate că deținem suficiente fonduri pentru a susține toate activele utilizatorilor într-un raport de 1:1. 

Furnizarea de dovezi de custodie pentru rezervele de această amploare este încă unică pentru industrie și, prin urmare, o sarcină extrem de complexă. Necesită grade diferite de verificare on-chain internă și terță parte în comparație cu instituțiile financiare tradiționale. Eliberarea inițială a rezervelor BTC a fost doar primul dintre mulți alți pași făcuți în lunile următoare pentru a oferi mai multă transparență și reasigurare rezervelor noastre. Suntem hotărâți să dezvoltăm noi sisteme care să permită utilizatorilor să acceseze oricând verificarea on-chain a activelor lor aflate în custodie, pentru a recâștiga încrederea utilizatorilor și pentru a demonstra că cripto poate fi sigur și transparent.

Securitate

La Binance, ne dăm seama că creșterea durabilă a industriei cripto necesită parteneriat și dialog constant cu forțele de ordine globale. Spre deosebire de credința încă răspândită că spațiul activelor digitale este un focar al criminalității cibernetice, datele arată că în 2021 doar 0,15% dintre tranzacțiile cu criptomonede au fost asociate cu un anumit tip de activitate ilicit. 

Cu toate acestea, acest lucru nu înseamnă că nu ar trebui să fim vigilenți și să avem grijă de comunitatea noastră și de ecosistemul mai larg. Luăm imediat măsuri pentru a împiedica persoanele rău intenționate să folosească platforma noastră, iar cea mai bună modalitate de a face acest lucru este să lucrăm îndeaproape cu forțele de ordine pentru a urmări și a elimina infractorii cibernetici. În plus, lucrăm în mod regulat cu companii private de analiză a lanțurilor pentru a identifica și închide orice conturi asociate cu activități frauduloase. 

Pentru a ne consolida și mai mult angajamentul de a lupta împotriva criminalității cibernetice, a ransomware-ului și a finanțării terorismului, ne-am mărit numărul de angajați în materie de securitate și conformitate cu peste 500% și am devenit prima platformă de schimb de criptomonede care a aderat la National Cyber-Forensics and Training Alliance (NCFTA) - o organizație non-profit axată pe identificarea, atenuarea și neutralizarea amenințărilor criminalității cibernetice.

În 2022, echipa noastră de securitate și investigații a răspuns la peste 47.000 de solicitări de aplicare a legii, pe lângă organizarea și participarea la peste 70 de ateliere de lucru împotriva criminalității cibernetice pentru anchetatori globali și luptători împotriva criminalității cibernetice. 

Protecția utilizatorilor

În 2022, am continuat să ne îmbunătățim sistemele de securitate și să introducem protocoale mai riguroase de verificare a identității. Astăzi, cerințele de cunoaștere a clientului (KYC) ale Binance sunt printre cele mai stricte din industrie: în primul rând, numai acelor utilizatori care și-au verificat identitatea folosind documente emise de guvern li se permite să tranzacționeze cu active digitale pe platforma noastră. Nu numai că acest lucru reduce șansele ca persoanele rău intenționate să folosească ecosistemul Binance pentru a muta fonduri obținute ilegal, dar totodată sporește siguranța tuturor utilizatorilor noștri.

Pentru a proteja și mai mult utilizatorii de pierderi neașteptate, Binance menține Secure Asset Fund for Users (SAFU), un fond de asigurări de urgență înființat inițial în iulie 2018, care este evaluat acum la 1 miliard de dolari. Compus din dețineri BTC, BUSD și BNB, fondul este transparent, iar adresele portofelului său sunt disponibile pentru oricine.

Educație

Credem că cel mai bun mod de a face călătoriile cripto ale utilizatorilor noștri sigure și captivante este să-i ajutăm să dobândească cât mai multe cunoștințe relevante posibil. De la sfaturi de securitate de bază până la concepte avansate despre blockchain și o înțelegere a mecanicii produselor financiare complexe, educația este ceea ce determină capacitatea cuiva de a profita de potențialul nelimitat al activelor digitale. Suntem mândri că Academia Binance, unul dintre cele mai mari centre de cunoștințe din industria cripto, ajută mii de oameni în fiecare zi să acceseze gratuit cunoștințele esențiale de cripto și blockchain.

În 2022, un total de 26 de milioane de oameni au folosit Academia Binance pentru a înțelege mai bine activele digitale. În plus, echipa Academiei a adus educația cripto și Web3 în 73 de universități (25 în America de Nord, 23 în UE, 20 în MENA și APAC și 5 în America Latină), ajungând la peste 5.500 de studenți. Pentru a extinde și mai mult acoperirea cunoștințelor cripto, Academia Binance a început, de asemenea, să producă și să publice cursuri online structurate în 14 limbi în acest an, cu planuri de a lansa cursuri orientate spre carieră, adaptate nevoilor viitorilor profesioniști Web3.