Cumpărați cripto
Piețe
Tranzacționați
Futures
Earn
Mai multe
Cancel

Principalele concepții greșite despre cripto: Aflați-le de la experții noștri în conformitate

2023-04-22

Idei principale: 

  • Binance lansează o serie de videoclipuri în șase părți, care îi prezintă pe experții noștri în conformitate și opiniile lor despre modul în care compania investește în acest domeniu.

  • În primul videoclip, echipa de conformitate Binance dezminte principalele concepții greșite despre cripto și industria blockchain.

Industria cripto se maturizează rapid și este de înțeles că încă există concepții greșite cu privire la tehnologia din spatele acesteia. De aceea, am contactat câțiva dintre membrii echipei noastre de conformitate pentru a afla părerea lor despre industria blockchain și despre modul în care ajută compania Binance să creeze libertatea banilor la nivel global. 

Aceasta este prima parte dintr-o serie de șase postări pe blog, în care vom prezenta liderii din echipa noastră de conformitate și le vom afla părerile despre diferite subiecte. 

Prima întrebare pe care am adresat-o a fost: Care sunt câteva dintre cele mai frecvente concepții greșite despre Binance și industria cripto? Aflați răspunsurile lor în videoclipul de mai jos:

Videoclipul de mai sus prezintă lideri cheie care lucrează pentru a asigura că afacerea noastră respectă cerințele de reglementare complexe și adesea neclare din întreaga lume. Unii dintre ei petrec, de asemenea, timp colaborând strâns cu agențiile de aplicare a legii din mai multe țări pentru ca lumea criptomonedelor să devină un loc mai sigur. 

În acest videoclip, Matt Price, directorul global de informații și investigații la Binance, evidențiază că unul dintre cele mai mari mituri este că cripto este anonim și că acest lucru permite activități ilicite. Însă adevărul este exact contrariul. Faptul că tranzacțiile sunt înregistrate public și permanent îi ajută, de fapt, pe anchetatori. Spre deosebire de anchetele financiare tradiționale, natura transparentă a cripto facilitează identificarea persoanelor rău intenționate de către anchetatori. 

Richard Teng, directorul regional Binance pentru Europa și MENA, subliniază pe bună dreptate că articolele despre cripto și industria blockchain din presa tradițională au fost destul de negative, lăsând impresia că spațiul este plin de bani iliciți. Dar, în realitate, în spațiul tradițional FIAT, se spală aproape 800 de miliarde USD până la 2 trilioane USD anual. Prin comparație, în cripto, suma este foarte mică, de doar 0,03% din cea din spațiul FIAT. 

Steve Christie, agent pentru conformitate la Binance, dezminte, de asemenea, concepția greșită conform căreia cripto este utilizat de către infractori și cea conform căreia nu are valoare intrinsecă. El subliniază, de asemenea, în videoclip că elementele infracționale din cripto sunt extrem de supraevaluate și că marea majoritate a activității care se desfășoară în industrie este reprezentată de investiții reale și cazuri reale de utilizare, toate acestea având potențialul de a transforma economia globală. 

Tigran Gambaryan, directorul departamentului de conformitate pentru combaterea infracțiunilor financiare la Binance, trece direct la subiect în videoclip, subliniind că cripto este, probabil, cea mai proastă modalitate de a spăla bani. În schimb, criptomonedele oferă, de fapt, o transparență de neegalat a tranzacțiilor și permite autorităților de aplicare a legii să-și desfășoare activitatea mai eficient.  Tigran a lucrat în domeniul aplicării legii înainte de Binance și acum că lucrează în industria cripto, prezintă o perspectivă cu adevărat unică în videoclipul de mai sus. 

Urmăriți-ne săptămânile următoare pentru mai multe informații de la experții noștri.