Binance P2P: Sfaturi pentru a vă proteja activele Bitcoin și pentru a evita înșelătoriile

2022-08-14

Platforma Binance peer-to-peer v─â permite s─â cump─âra╚Ťi Bitcoin ╚Öi alte criptomonede cu moneda local─â, cu 0 taxe. Pe Binance P2P, ave╚Ťi libertatea de a alege contrap─âr╚Ťile ╚Öi metodele de plat─â preferate pentru tranzac╚Ťiile dvs., activele cripto fiind garantate de Binance.┬á

La fel ca ├«n cazul tuturor investi╚Ťiilor, exist─â ╚Öi riscuri atunci c├ónd cump─âra╚Ťi ╚Öi vinde╚Ťi criptomonede. ├Än acest articol, v─â vom oferi c├óteva sfaturi despre cum s─â v─â proteja╚Ťi de fraud─â.

├Änainte de a ├«ncepe s─â vinde╚Ťi sau s─â cump─âra╚Ťi criptomonede, cel mai bine ar fi s─â v─â familiariza╚Ťi cu mediul, al─âtur├óndu-v─â comunit─â╚Ťii cripto locale ╚Öi f─âc├ónd cuno╚Ötin╚Ť─â cu comercian╚Ťii locali de pe Binance. ├Än grupurile Binance de pe Telegram, pute╚Ťi adresa ├«ntreb─âri comunit─â╚Ťii, pute╚Ťi afla despre tranzac╚Ťionarea cripto ╚Öi pute╚Ťi vedea informa╚Ťii ╚Öi cele mai recente ╚Ötiri oficiale de la Binance. De asemenea, pe pagina de asisten╚Ť─â Binance, pute╚Ťi afla care sunt pa╚Öii pentru a efectua tranzac╚Ťii pe Binance, pute╚Ťi primi ajutor de la echipa noastr─â de asisten╚Ť─â pentru clien╚Ťi ╚Öi multe altele.┬á

Escrocherii obi╚Önuite la care ar trebui s─â fi╚Ťi atent

Dac─â sunte╚Ťi nou ├«n domeniul criptomonedelor, unii utilizatori r─âu inten╚Ťiona╚Ťi pot ├«ncerca s─â profite de dvs., la fel cum fac ╚Öi ├«n cazul altor tipuri de investi╚Ťii. Acestea sunt c├óteva dintre cele mai comune tipuri:

Frauda de identitate

Cunoscut─â ╚Öi sub denumirea de fraud─â de triangulare, este o ├«n╚Öel─âciune ├«n care contrapartea dvs. utilizeaz─â contul de plat─â al unei ter╚Ťe p─âr╚Ťi pentru tranzac╚Ťii. Persoana respectiv─â v─â pl─âte╚Öte din contul unei alte persoane ├«nainte s─â debloca╚Ťi activele cripto. Unii v─â pot trimite noi informa╚Ťii despre contul de plat─â prin mesaje de chat ╚Öi v─â pot cere s─â transfera╚Ťi banii ├«n contul respectiv. Dup─â ce transfera╚Ťi banii, persoana respectiv─â va pretinde c─â nu a primit banii ╚Öi, prin urmare, nu v─â va trimite criptomonedele.

Cel mai bun mod de a evita aceast─â situa╚Ťie este verificarea identit─â╚Ťii utilizatorului. ├Änainte de a ini╚Ťia tranzac╚Ťia, asigura╚Ťi-v─â c─â detaliile contului de plat─â coincid cu identitatea persoanei. NU transfera╚Ťi banii ╚Öi nu debloca╚Ťi criptomonedele ├«n cazul ├«n care contul de plat─â nu este al cump─âr─âtorilor sau v├ónz─âtorilor.┬á

Plat─â reversibil─â

O alt─â ├«n╚Öel─âciune comun─â este plata reversibil─â. ├Än astfel de cazuri, un cump─âr─âtor transfer─â mai ├«nt├ói banii ├«n contul dvs. bancar pentru a v─â face s─â debloca╚Ťi activele cripto. ├Än 72 de ore, cump─âr─âtorul sun─â banca ╚Öi declar─â c─â nu a f─âcut achizi╚Ťia, a╚Öa c─â banca va anula plata, iar dvs. ve╚Ťi pierde activele cripto.

O modalitate simpl─â de a v─â proteja ├«mpotriva pl─â╚Ťii reversibile este s─â cere╚Ťi cump─âr─âtorului s─â v─â trimit─â o fotografie a ├«nregistr─ârii transferului ca dovad─â a achizi╚Ťiei sale ├«nainte de a debloca activele cripto . Utilizatorul nu va mai putea pretinde c─â nu a efectuat plata.

Ce face Binance P2P pentru a v─â proteja activele de escrocherii?

Verificarea identit─â╚Ťii

├Änainte de a putea ├«ncepe s─â tranzac╚Ťiona╚Ťi pe Binance P2P, trebuie s─â finaliza╚Ťi verificarea identit─â╚Ťii, cunoscut─â ╚Öi sub numele de KYC (Know Your Customer). KYC asigur─â c─â utilizatorii tranzac╚Ťioneaz─â cu identit─â╚Ťile lor autentice, iar Binance ├«╚Öi rezerv─â dreptul de a investiga.┬á

Serviciul de garantare (escrow) 

├Än toate tranzac╚Ťiile P2P, Binance ofer─â un serviciu de garantare a activelor cripto, pentru a securiza activele utilizatorilor. C├ónd este postat un anun╚Ť, cantitatea de cripto pentru anun╚Ť este rezervat─â automat din portofelul de monede fiduciare al v├ónz─âtorului. Aceasta ├«nseamn─â c─â, dac─â v├ónz─âtorul dispare cu banii dvs. ╚Öi nu v─â deblocheaz─â activele cripto sau uit─â s─â deblocheze activele cripto la timp, echipa noastr─â de asisten╚Ť─â pentru clien╚Ťi poate elibera activele cripto ├«n portofelul dvs. din fondurile rezervate ├«n portofelul v├ónz─âtorului.┬á

Asisten╚Ť─â pentru clien╚Ťi

C├ónd ave╚Ťi o problem─â ├«n timpul unei tranzac╚Ťii P2P ╚Öi nu pute╚Ťi ajunge la un acord cu contrapartea, pute╚Ťi cere ajutor echipei noastre de asisten╚Ť─â pentru clien╚Ťi. Echipa noastr─â de asisten╚Ť─â pentru clien╚Ťi va contacta utilizatorii prin e-mail pentru a investiga ╚Öi a solu╚Ťiona litigiile.

De asemenea, pute╚Ťi depune contesta╚Ťii pentru a raporta utilizatori suspec╚Ťi ╚Öi pentru a proteja al╚Ťi utilizatori. Atunci c├ónd considera╚Ťi c─â contrapartea ├«ncearc─â s─â v─â ├«n╚Öele, depune╚Ťi o contesta╚Ťie ╚Öi transmite╚Ťi dovezile pe care le ave╚Ťi, iar echipa noastr─â va ├«ncerca s─â solu╚Ťioneze disputa.┬á

Dac─â un utilizator ├«ncearc─â s─â v─â conving─â s─â face╚Ťi o tranzac╚Ťie ├«n afara platformei Binance P2P, ignora╚Ťi sugestia ╚Öi depune╚Ťi o contesta╚Ťie.. Dac─â tranzac╚Ťiona╚Ťi ├«n afara platformei, nu v─â putem proteja.┬á

Dac─â acest con╚Ťinut vi se pare util ╚Öi dori╚Ťi s─â afla╚Ťi mai multe despre securitate, nu rata╚Ťi celelalte articole despre securitate, cum ar fi #StaySAFU: 5 sfaturi de securitate de la profesioni╚Öti.