Cumpărați cripto
Plătiți cu
Piețe
NFT
New
Descărcări
English
USD

15 sfaturi pentru a îmbunătăți securitatea contului dvs. Binance

2019-05-13

Ca utilizatori Binance, trebuie să colaborăm pentru a ne menține ecosistemul SAFU. Pentru a facilita acest lucru, am compilat câteva obiceiuri de securitate importante pe care să le practicați și să le rețineți. (Acest articol a fost actualizat în 22 iunie 2021.)


Securitatea este prioritatea numărul unu la Binance. Am investit nenumărate ore și resurse pentru a ne asigura că platforma noastră este ferită de actori rău intenționați, inclusiv încorporând analize de date mari și tehnologii AI pentru a ne ajuta la prevenirea atacurilor. Am colaborat chiar și cu diverse firme de securitate cibernetică și de conformitate în spațiul blockchain. Cu toate acestea, cel mai bun parteneriat de securitate pe care îl putem construi este cu comunitatea Binance.

Fiecare utilizator Binance are puterea de a se asigura că întreaga comunitate rămâne protejată (SAFU) împotriva persoanelor rău intenționate, începând cu adoptarea obiceiurilor periodice care ajută la păstrarea conturilor în siguranță. Cu angajamentul nostru la nivel organizațional de a preveni activitățile neautorizate și sentimentul sporit de securitate al comunității noastre, putem colabora pentru a crea un mediu mai sigur pentru criptomonede.

1. Utilizați întotdeauna autentificarea cu doi factori (2FA), de preferință, Google Authenticator.

Activarea 2FA în contul dvs. Binance este un prim pas esențial pentru a vă securiza fondurile pe Binance. În prezent, oferim două opțiuni pentru 2FA: SMS și Google Authenticator. Vă recomandăm să utilizați Google Authenticator. Deși 2FA prin SMS poate fi mai convenabil, acesta crește vectorii de atac care pot fi utilizați pentru a vă viza contul (de exemplu, schimbarea cartelei SIM). 

Din iunie 2019, am început să acceptăm cheile de securitate hardware, cum ar fi Yubico YubiKey. Aceste dispozitive oferă acces în siguranță la contul dvs. atunci când sunt conectate sau asociate wireless. Acest proces este similar cu metodele tradiționale de autentificare cu doi factori (2FA), cum ar fi prin SMS (cea mai slabă opțiune 2FA) și Google Authenticator, dar nu este necesară introducerea manuală a unui cod, motiv pentru care accesul fizic la dispozitiv este obligatoriu.

2. Verificați lista dispozitivelor care au fost autorizate să vă acceseze contul Binance. 

Dacă vedeți dispozitive pe care nu le recunoașteți sau pe care nu le mai utilizați, eliminați-le pur și simplu. Pentru a face acest lucru:
a) Conectați-vă la contul dvs. Binance și navigați la „Contul meu” din browser sau din aplicație.

b) Consultați „Gestionarea dispozitivului” în partea de jos a paginii Contul meu din browser sau în meniul „Securitate” din aplicație. 

c) Eliminați orice dispozitive nerecunoscute sau neutilizate. După ștergerea unui dispozitiv, acesta nu va mai putea accesa contul dvs. decât dacă îl reconfirmați prin e-mail.

3. Folosiți o parolă puternică pentru contul dvs. Binance și schimbați-o periodic.

Se recomandă să utilizați o parolă de cel puțin 8 caractere, care să conțină cel puțin o literă majusculă, o literă mică, un caracter special și o cifră. De asemenea, nu vă recomandăm să reutilizați parolele introduse anterior pentru alte site-uri web.

Cu toate acestea, o parolă puternică nu este suficientă, deoarece există o varietate de moduri prin care parola dvs. poate fi obținută de un atacator. Din acest motiv, ar fi bine să vă schimbați parola periodic. Nu ar trebui să limitați această practică la contul dvs. Binance, ci și la conturile dvs. de e-mail (mai ales dacă sunt folosite pentru un cont financiar, precum Binance).

Pentru securitatea dvs., de fiecare dată când schimbați parola asociată contului dvs. Binance, retragerile dvs. vor fi suspendate temporar pentru o perioadă de 24 de ore de la modificare. Vă rugăm să luați în considerare acest lucru atunci când planificați modificările parolei.

4. Permiteți retragerile numai către adresele în care aveți încredere și verificați regulat lista de permisiuni. 

Binance vă pune la dispoziție o funcție, „Gestionarea adreselor de retragere”, care vă permite să limitați adresele de portofel la care vă puteți retrage fondurile. Deoarece fiecare adăugare necesită confirmare prin e-mail, această caracteristică vă poate proteja în cazuri speciale de acces neautorizat. Pur și simplu activați opțiunea „Listă de permisiuni ” în secțiunea Gestionarea adreselor de retragere.

5. Dacă este posibil, efectuați verificarea identității pentru contul dvs. Binance

Efectuarea verificării identității vă oferă o limită de retragere mai mare, protejându-vă în același timp de un atacator care pretinde dreptul de proprietate asupra contului dvs. În situațiile în care ați făcut o greșeală, aceasta permite, de asemenea, echipei noastre de asistență pentru clienți să vă rezolve problema într-un mod mai convenabil.

Verificarea identității sau procesul „Cunoaște-ți clientul” (KYC) este un aspect din ce în ce mai important al gestionării criptomonedelor, în special pe bursele majore precum Binance. Efectuarea verificării identității vă deblochează accesul complet la serviciile Binance și vă crește limitele de depunere și retragere.

6. Luați în considerare gestionarea unor fonduri în propriul dvs. portofel (de exemplu, Trust Wallet), dar fiți deosebit de atenți. 

Indiferent cât de sigură ar fi o platformă de schimb, se consideră că fondurile dvs. sunt în cea mai mare siguranță atunci când sunt în posesia dvs. Trust Wallet, aplicația oficială de portofel cripto a Binance, vă oferă o modalitate convenabilă de a vă stoca în siguranță fondurile departe de terți, acceptând majoritatea criptomonedelor importante și toate tokenurile ERC20. Puteți descărca aplicația Trust Wallet pentru Android sau iOS. Sfat bonus: puteți, de asemenea, să vă integrați cu ușurință portofelul Trust Wallet cu Binance DEX și să tranzacționați pe bursa descentralizată.

Cu toate acestea, dorim să subliniem câteva lucruri atunci când vine vorba de gestionarea propriilor fonduri într-un portofel din afara Binance. În primul rând, nu trebuie să dezvăluiți nimănui fraza seed/de recuperare sau cheia privată pe care o generați din Trust Wallet. Când împărtășiți aceste detalii altora, le veți oferi control total asupra portofelului și fondurilor dvs. Încă ceva, ar trebui să vă asigurați că utilizați aplicații oficiale, deoarece aplicațiile false sunt adesea folosite pentru a fura aceste informații.

7. Luați măsurile necesare pentru a vă securiza contul atunci când utilizați API. 

O mare parte a comunității Binance utilizează API-ul nostru, interfața noastră de programare documentată, care permite partajarea datelor Binance cu alte aplicații. Utilizarea API-urilor oferă traderilor o experiență de tranzacționare mai personalizată, dar dacă nu sune folosită în siguranță, pot cauza probleme. Când utilizați API-ul, puteți lua în considerare aspecte precum restricționarea accesului prin adresa IP, evitarea furnizării cheilor dvs. API către servicii terțe, schimbarea cheilor în mod regulat și/sau utilizarea listei de permisiuni menționate mai sus pentru adrese de retragere.

8. Verificați periodic mesajele oficiale de la Binance pentru actualizări de securitate. 

La Binance, ne străduim să comunicăm orice actualizări referitoare la securitate tuturor celor care folosesc platforma de schimb. Acestea pot fi sub forma unui e-mail, al unei postări cu întrebări frecvente precum aceasta sau a actualizărilor de blog precum acest articol pe care îl citiți. De asemenea, publicăm aceste actualizări pe canalele noastre oficiale de socializare. Asigurați-vă că sursele de informații despre Binance sunt oficiale, deoarece există impostori care se prefac că sunt de la Binance. Vom discuta în continuare în acest articol despre ingineria socială și alte potențiale amenințări de securitate.

Următorii pași se referă la aspecte ce nu țin de contul dvs. Binance și abordează procedurile generale de securitate. Luați și aceste măsuri.

9. Asigurați-vă aveți o conexiune sigură la internet. 

Verificarea securității conexiunii dvs. se extinde pe mai multe fronturi, de la furnizorul dvs. de servicii de internet și modul în care sunteți conectat la acestea, la orice software și/sau servicii intermediare. Evitați conectarea la rețele Wi-Fi publice și alte conexiuni partajate, deoarece acestea sunt un factor de risc pentru atacatorii care ar putea dori să intercepteze datele pe care le transmiteți. 

10. Instalați software antivirus și aveți încredere numai în aplicații/programe securizate. 

Ar fi bine să vă asigurați că aplicațiile pe care le utilizați și fișierele pe care le accesați sau le descărcați nu sunt infectate cu viruși, programe malware sau orice altceva care vă poate compromite informațiile. Asigurați-vă că toate dispozitivele dvs. sunt protejate cu cea mai recentă versiune a software-ului antivirus preferat și că ați programat scanări periodice. Descărcați întotdeauna aplicații/programe din surse oficiale de încredere și evitați să accesați link-uri sau software partajat de persoane pe care nu le cunoașteți și în care nu aveți încredere. Pentru un plus de securitate, puteți lua în considerare un dispozitiv dedicat strict pentru conturile dvs. sensibile. Secțiunea de Întrebări frecvente Binance conține, de asemenea, o listă de linii directoare referitoare la programe antivirus

11. Blocați-vă telefonul. 

Există șanse mari să folosiți telefonul pentru 2FA și alte activități sensibile. În acest caz, trebuie să vă mențineți telefonul protejat. Indiferent dacă este vorba de parolă sau de amprentă, orice nivel suplimentar de securitate este util. 

12. Utilizați un manager de parole securizat. 

Mai multe parole sigure și diferite nu sunt, din păcate, ușor de reținut. Managerii de parole simplifică gestionarea acestor parole complicate pentru mai multe conturi, iar multe dintre aceste servicii au mecanisme de criptare sofisticate, datorită cărora stocarea parolelor este mai sigură. Desigur, parola pe care o alegeți pentru managerul de parole ar trebui să fie cât mai complexă posibil.

13. Pe cât posibil, utilizați e-mailuri unice pentru fiecare dintre conturile dvs., inclusiv pentru contul dvs. Binance. 

Majoritatea oamenilor folosesc unul sau două e-mailuri pentru toate conturile lor. Acest lucru poate crea multe oportunități pentru ca informațiile dvs. să fie partajate pe diferite site-uri web și/sau servicii. Un atac sofisticat poate folosi informațiile furate de la un serviciu pentru a încerca să vă acceseze contul pe alt serviciu. Utilizați e-mailuri unice pentru fiecare dintre conturile dvs. pentru a preveni partajarea neintenționată a informațiilor.

14. Verificați în mod constant rețeaua dvs. de contacte pentru potențiale amenințări de securitate, ca să evitați atacurile de inginerie socială. 

În prezent, cele mai multe breșe de securitate sunt mai avansate decât încercările obișnuite de hacking, cum ar fi phishingul și alte metode cu tehnologie avansată. Alți atacatori îmbracă forma contactelor online și a postărilor cu care interacționați. Aceasta se numește inginerie socială, care se referă la activități care încearcă să manipuleze oamenii să facă mișcări greșite, cum ar fi dezvăluirea informațiilor personale sau confidențiale care pot fi folosite ulterior împotriva lor. 

În contextul cripto, aceasta înseamnă că există anumite comportamente pe care ar trebui să le evitați. Nu ar trebui să trimiteți nimănui capturi de ecran ale deținerilor cripto sau să vă lăudați cu acestea, în special online. Cu cât suma este mai mare, cu atât este mai probabil să deveniți o țintă a hackerilor și escrocilor.

Acest lucru înseamnă, de asemenea, că ar trebui să fiți atenți la persoanele cu care comunicați. După cum am menționat mai sus, există persoane care pretind că sunt de la Binance (de obicei, pretind că sunt de la asistența pentru clienți Binance) și încearcă să vă convingă să le oferiți detaliile contului dvs. Atenție la acești escroci și impostori.

15. Identificați și evitați campaniile de phishing și malware. 

Verificați întotdeauna e-mailurile pe care le primiți și site-urile web la care vă conectați. Multe atacuri reușite implică site-uri web false, e-mailuri și formulare care sunt replici exacte ale celor oficiale de pe site-urile unde aveți conturi. 

Extensiile de browser și aplicațiile dăunătoare sunt adesea de vină pentru compromiterea conturilor sau a portofelelor și pentru pierderile aferente. Când instalați extensii de browser sau aplicații, aceste programe pot obține acces deplin la diferite informații din browserul sau dispozitivul dvs., putând permite accesul neautorizat la conturile dvs. online (inclusiv la conturile de pe burse) și, posibil, chiar la portofelele personale. Aveți grijă atunci când selectați extensii de browser și aplicații, în special cele care sunt legate de cripto sau pretind că oferă securitate pentru activitatea cripto. Încercați să limitați utilizarea la opțiuni cu renume și să evaluați continuu potențialele probleme de securitate.

Obișnuiți-vă să verificați bara de adrese a site-urilor web pe care le vizitați sau sursele e-mailurilor dvs. pentru a vedea dacă sunt cele reale. Puteți citi acest ghid cuprinzător de pe Binance Academy despre cum să evitați phishingul, care conține, de asemenea, mai multe lecții referitoare la securitatea în spațiul cripto. De asemenea, puteți parcurge Testul despre phishing pentru a vă încerca norocul în ceea ce privește identificarea și evitarea încercărilor de phishing.

Iată mai multe articole legate de securitate de la Binance, care vă pot ajuta să vă protejați mai bine conturile și fondurile.