Goerli, testnet web3 geliştiricilerinin blockchain uygulamalarını Ethereum Mainnet’te başlatmadan önce test etmek için kullandıkları bir yetki kanıtıdır. Akıllı sözleşmeleri Goerli test ağında test etmek için, geliştiricilerin işlemleri yürütmek üzere Goerli ETH’ye ihtiyacı vardır. Peki tam olarak, Goerli #ETH nedir?

Goerli Nedir?

Goerli, ana Ethereum ağından ayrı olan merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı olan bir test ağıdır, bu nedenle işlemler ikisi arasında geçiş yapmaz. Ethereum ana ağ kanıtı (PoS) yerine farklı bir fikir birliği sistemi, (PoA) yetki kanıtı üzerinde çalışır.

Goerli, Ethereum’un en popüler test ağlarından biridir ve web3 uygulama geliştiricileri tarafından uygulamalarını Ethereum Mainnet’te başlatmadan önce test etmek için kullanılır.

Goerli ETH Nedir?

Goerli ETH, yalnızca hesaplama için ödeme yapmak için kullandığınız Goerli test ağına özel sahte test ağı ETH’sidir.

Ethereum uygulamaları geliştiren geliştiriciler, bir Goerli Faucet kullanarak Goerli ETH’yi ücretsiz alabilirler. Burada yer alan ETH’nin herhangi bir maddi değeri ve ticari boyutu yoktur. Tamamen test aşamasındaki projelerde kullanılmaktadır.

Neden Goerli Test Ağı Kullanılıyor?

Geliştiriciler dApp’lerini diğer test ağları yerine Goerli test ağında oluşturur çünkü Goerli, sırasıyla yalnızca Geth ve Parity’yi destekleyen Rinkeby ve Kovan gibi alternatiflere göre daha geniş bir düğüm yazılımı yelpazesini (örn. Geth, Parity, Nethermind, Hyperledger) destekler.

Ana #Ethereum ağından ayrı bir defter olarak, Goerli test ağında olan her şey Goerli’de kalır. Merkezi olmayan uygulama geliştiricileri, Goerli test ağını kullanmayı tercih ediyor çünkü bu, merkezi olmayan uygulamalarını Ethereum ana ağında yayınlamadan önce güvenlik riskleri ve hatalar için test etmek için güvenli bir alan.