Autor | jk, Odaily Planet Daily

Úvod: Kdo se připravuje na další bull market?

Kryptobull market v letech 2024 až 2025 je v podstatě příběhem institucionalizace. To, co v té době posune Bitcoin nad 100 000 dolarů, nebude FOMO emocí retailových investorů, ale čistý příliv ETF po spuštění BlackRock IBIT a neustálé financování nákupu pomocí dluhopisů v rámci strategie. Základní logika tohoto bull marketu je neoddělitelně spojena s tím, co instituce tiše nakupovaly během medvědího trhu v letech 2022 až 2023.

Dnes jako by se historie opakovala, ale detaily jsou zcela jiné. V prvním čtvrtletí 2026 Bitcoin klesl o více než 25 % z vrcholu, Ethereum kleslo ještě hlouběji, což opět ochladilo tržní sentiment. Nicméně v tomto kontextu se skupina institucí pohybuje opačným směrem než cena: firemní pokladny nakupují, suverénní fondy nakupují, ETF od bank jsou uváděna na trh, tradiční evropské fintechové instituce se zapojují do stablecoinů. Všechno to směřuje k jedné otázce: pokud další velký cyklus bude stále poháněn institucionálním kapitálem, kdo vlastně v této fázi medvědího trhu nakupuje?

Odaily reporter důkladně prozkoumal příliv kapitálu v kryptomarketě za první čtvrtletí.

Zpráva na úvod: I když trh v prvním čtvrtletí zažil brutální korekci, institucionální kapitál nadále plynul do kryptomarketu. Bitcoin klesl o více než 25 % z přibližně 88 000 dolarů na střední hodnotu 60 000 dolarů, Ethereum kleslo ještě hlouběji o 35 %, zatímco Strategy (dříve MicroStrategy) nadále zvyšovala své držení o více než 10 miliard dolarů v bitcoinech, zatímco suverénní fond Mubadala a další instituce využívaly pokles k nákupu, a mezitím přibližně 26 jednotlivých kryptoměnových ETF bylo vydáno nebo podáno žádosti v rámci nových obecných pravidel SEC v USA.

Příliv kapitálu do nákupů v prvním čtvrtletí 2026 vykazuje zřetelný rozdělení: některé hedge fondy dramaticky snižují své pozice (Brevan Howard snížil podíl v IBIT o 85 %), zatímco firemní pokladny, univerzitní fondy, emitenti ETF a suverénní fondy z Abu Dhabi využívají příležitosti k nákupu. V oblasti rizikového kapitálu, i když počet transakcí klesl o 49 %, celkové financování zůstává mezi 5 až 6,8 miliardami dolarů, přičemž tři transakce (BVNK, Kalshi, Polymarket) dominují. Vnější kontext zahrnuje nová pravidla SEC z září 2025, která zkrátila schvalovací lhůtu ETF z 240 na 75 dní; 17. března 2026, SEC a CFTC společně prohlásily, že staking odměny nejsou cenné papíry, čímž se otevřela vlna intenzivního vydávání stakingových ETF.

Část první: Aktivní institucionální kupci a nasazení kapitálu

Nová vydaná kryptoměnová ETF (leden-duben 2026)

V tomto čtvrtletí bylo uvedeno na trh mnoho nových kryptoměnových ETF produktů. Bitwise 14. ledna uvedl na burzu Chainlink ETF (CLNK), s počátečním kapitálem 2,5 milionu dolarů. Canary Capital 13. ledna uvedla současně produkty: Litecoin Spot ETF (LTCC, celkový AUM přibližně 9,7 milionu dolarů, první spot LTC produkt v USA) a HBAR ETF (první spot Hedera produkt v USA); poté společnost uvedla v únoru ETF SUI s stakingovými výnosy. Grayscale rovněž uvedla v únoru SUI staking ETF. 21Shares 24. února uvedla na Nasdaq SUI ETF (TSUI, AUM přibližně 12,5 milionu dolarů) a 6. března uvedla Polkadot ETF (TDOT, poplatek 0,30 %, první spot DOT produkt v USA, AUM přibližně 11 milionů dolarů v prvním týdnu).

Staré peníze rovněž vydaly několik ETF. BlackRock 12. března uvedl na trh iShares Ethereum Staking Trust (ETHB), což je první ETH staking ETF od mainstreamové instituce, přičemž přibližně 82 % staking výnosů je přímo distribuováno držitelům. Morgan Stanley 8. dubna uvedl na trh Morgan Stanley Bitcoin Trust (MSBT), což je první bankovní BTC ETF v USA, s poplatkem 0,14 %, který v prvním dni přitáhl 34 milionů dolarů a po osmi dnech dosáhl celkové velikosti 133 milionů dolarů. Dále, ProShares mezi lednem a únorem uvedl na trh CoinDesk 20 Crypto Index ETF (KRYP), který byl uveden na burze NYSE Arca; NEOS přibližně 29. ledna spustil Enhanced Bitcoin High-Yield ETF (XBCI); Bitwise uvedl na trh Proficio Currency Depreciation ETF (BPRO, BTC a drahé kovy); Nomura/Laser Digital 22. ledna uvedli Bitcoin Diversified Income Fund (BDYF, tokenizovaný výnosový produkt); 21Shares 25. února v Curychu uvedli Strategy Income ETP (STRC) založený na BTC; Hashdex v prvním čtvrtletí rozšířil NCIQ tak, aby zahrnoval BTC, ETH, XRP, SOL a XLM.

Celkově lze říci, že nové peníze (New Money), tedy ETF s menší tržní kapitalizací, jsou uváděny, avšak ETF vycházející od zkušenějších starých peněz se stále soustředí na staré, vysoce kapitalizované mince.

Pozoruhodné žádosti o ETF (k 23. dubnu stále čekající na schválení)

Morgan Stanley na začátku ledna podal žádost o spotový BTC (MSBT, který byl uveden na trh v dubnu), Solana a ETH trust. Goldman Sachs podal 14. dubna žádost o ETF strategii s prémiovými výnosy/deriváty na Bitcoin. Hyperliquid (HYPE) přilákal čtyři instituce, které soutěžily o podání žádosti: Grayscale (GHYP, 20. března), Bitwise (BHYP, 10. dubna), 21Shares (THYP, 14. dubna) a VanEck (VHYP), které zatím nebyly schváleny k uvedení na trh. Grayscale, VanEck, 21Shares, Bitwise a Canary podaly žádosti o ADA spot ETF, futures kontrakty ADA CME také byly uvedeny na trh 9. února. Truth Social (Yorkville) podal žádost o kombinované ETF BTC+ETH a Cronos výnosové ETF 13. února. Bitwise podal žádosti o 11 kryptoměnových strategických ETF (zahrnující AAVE, UNI, ZEC, TAO atd.). REX-Osprey/Defiance podal žádosti o 27 kryptoměnových ETF, včetně stakingových produktů a trojnásobných pákových produktů.

V současnosti se ETF Hyperliquid jeví jako nejvíce očekávaný.

Toky kapitálu ETF (první čtvrtletí 2026)

Příliv kapitálu do spotového BTC ETF vykazuje výrazné výkyvy: v lednu bylo netto odliv přibližně 1,6 miliardy dolarů (data z crypto.com ukazují třetí měsíc po sobě netto odliv), ale s návratem kupujících v březnu a dubnu se celkový příliv nakonec zúžil na pozitivní hodnotu. BlackRock IBIT zůstává vlajkovým produktem, s netto přílivem přibližně 8,4 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí, ale kvůli poklesu cen AUM kleslo z přibližně 78 miliard dolarů na přibližně 54 miliard dolarů. Ethereum ETF na začátku ledna stanovilo rekord pozitivního přílivu po dobu 19 dnů. XRP ETF mělo za celé čtvrtletí netto příliv 1,07 miliardy dolarů, s pozitivním přílivem po dobu 43 dnů, což daleko překonalo BTC produkty. Solana ETF (BSOL, FSOL) celkový AUM překročil 1 miliardu dolarů v dubnu; Goldman Sachs zveřejnil držení 108 milionů dolarů SOL ETF.

Celkový netto příliv byl pozitivní

Záznamy o nákupech bitcoinových pokladen veřejně obchodovaných společností

Strategy (MSTR) v tomto čtvrtletí pokračuje v intenzivním zvyšování. K 20. dubnu 2026 má Strategy celkem 815 061 BTC, průměrná cena 75 527 dolarů, základ nákladů přibližně 61,6 miliardy dolarů. Japonská veřejná společnost Metaplanet (3350.T) 1. ledna 2026 oznámila, že během tohoto období nakoupila 4 279 BTC za průměrnou cenu 104 638 dolarů, celkově přes 380 milionů dolarů; celkově v prvním čtvrtletí zvýšila o 5 075 BTC, a jak bylo oznámeno 2. dubna, celkově drží 40 177 BTC, s náklady na nákup v prvním čtvrtletí přibližně 400 milionů dolarů.

Strive (ASST) 13. ledna zakoupil 123 BTC za průměrnou cenu 91 561 dolarů, celkově 11,3 milionu dolarů; poté dokončil fúzi se Semler Scientific, po níž obě společnosti společně drží 12 798 BTC, což je 11. největší firemní pokladna, fúze byla dokončena 16. ledna. Do poloviny března Strive prostřednictvím PIPE a fúze se Semler zvýšila na přibližně 13 628 BTC. DDC Enterprise (NYSEAM) v lednu zvýšila o přibližně 600 BTC, k 19. březnu držela celkem 2 383 BTC, celková hodnota 182 milionů dolarů.

BSTR Holdings (vedené Adamem Backem, provozované pomocí Cantor SPAC) oznámilo, že uvede na trh 30 021 BTC (v hodnotě 2,14 miliardy dolarů). Twenty One Capital (XXI) k 2. dubnu drží 43 514 BTC (v hodnotě přes 3,1 miliardy dolarů), což je druhá největší bitcoinová pozice mezi veřejně obchodovanými společnostmi. Hyperscale Data (GPUS) 21. dubna drží 663 BTC, s investicí 50,3 milionu dolarů, cílová velikost pokladny je 100 milionů dolarů.

Ethereum a staking související firemní pokladny

BitMine Immersion (BMNR) je v současnosti největší firemní pokladnou pro Ethereum, ve prvním čtvrtletí prostřednictvím platformy MAVAN stakovala 74 880 ETH (přibližně 219 milionů dolarů); v týdnu od 20. dubna 2026 pak single week koupila 101 627 ETH (více než 230 milionů dolarů), což je její největší týdenní nákup v roce 2026. K 20. dubnu 2026 má společnost celkem přibližně 5 milionů ETH, z čehož přibližně 3,33 milionu ETH bylo již stakováno, AUM činí přibližně 12,9 miliardy dolarů. SharpLink Gaming (SBET) je druhou největší pokladnou pro Ethereum, drží přibližně 867 000 ETH (v hodnotě 1,7 až 2,3 miliardy dolarů), téměř 100 % již stakováno, a to bylo zveřejněno 10. března.

Hlavní prodejci

Bitcoinové těžařské společnosti byly v prvním čtvrtletí celkově netto prodávající. MARA Holdings prodal 15 133 BTC v hodnotě 1,1 miliardy dolarů od 4. do 25. března na zpětný odkup konvertibilních dluhopisů; Riot Platforms prodal 3 778 BTC za 290 milionů dolarů; Nakamoto Holdings prodal 284 BTC; Genius Group 1. dubna vyprodala všech 84 BTC. Království Bhútán (Druk Holdings) v průběhu roku postupně převedlo přibližně 42 milionů dolarů BTC. Pouze Strategy v březnu představovala 94 % celkového netto nárůstu BTC všech veřejně obchodovaných společností.

Směry bank a správců majetku

Morgan Stanley nejenže podal žádost o ETF, ale zároveň 2. února 2026 požádal OCC o národní licenci pro digitální fiduciární banku a oznámil otevření obchodování s BTC/ETH/SOL pro maloobchodní klienty přes E*Trade/Zerohash.

UBS 23. ledna oznámila poskytování BTC/ETH obchodních služeb pro své privátní bankovní klienty, pokrývající jejich 7 bilionů dolarů v oblasti správy majetku.

Citigroup 26. února na konferenci Strategy World oznámila uvedení institucionální BTC custodial infrastruktury. Standard Chartered začal v lednu v Hongkongu poskytovat institucionální BTC/ETH custodial služby a je uvedeno, že se snaží odkoupit celý podíl ve společnosti Zodia Custody (8. dubna).

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) doporučuje svým vysoce majetným klientům alokovat 3–7 % kryptoměnových aktiv.

Dvanáct evropských bank (BBVA, BNP Paribas, ING, UniCredit, KBC, Danske Bank, Svenska Handelsbanken, Catalunya Caixa, DZ Bank, DekaBank, Raiffeisen Bank, Banca Sella) vytvořilo na platformě Fireblocks konsorcium pro euro-stablecoin Qivalis, které splňuje regulační rámec MiCA (21. dubna).

Vanguard otevřel svým 50 milionům klientů třetí straně kryptoměnové ETF na své platformě s hodnotou 11 bilionů dolarů. Fidelity nabízí možnost alokace 1 % BTC v plánech 401(k), přičemž se uvádí, že přitahuje přibližně 800 milionů dolarů kapitálu.

Nomura Securities, Daiwa Securities a SMBC Nikko Securities oznámily plány na spuštění kryptoměnové burzy v Japonsku do konce roku 2026.

Odhalení 13F (držba za čtvrté čtvrtletí 2025, zveřejněno v únoru 2026)

Goldman Sachs celkem drží kryptoměnové ETF v hodnotě přibližně 2,36 miliardy dolarů, zahrnující BTC (1,06 miliardy dolarů), ETH (1 miliarda dolarů), XRP (152 milionů dolarů) a SOL (109 milionů dolarů), přičemž pozice BTC a ETH se snížily o 39 % a 27 %.

Mubadala (Abu Dhabi Sovereign Wealth Fund) zvýšila svůj podíl v IBIT o 46 % na 12,7 milionu akcií (přibližně 631 milionů dolarů), což znamená, že během poklesu trhu nakoupila zhruba 2 300 BTC.

Al Warda Investments (pod Abu Dhabi Investment Authority) zvýšila podíl v IBIT na 8,2 milionu akcií (přibližně 437 milionů dolarů), což vedlo k tomu, že celková expozice Abu Dhabi sovereign capital v kryptu překročila 1 miliardu dolarů.

Millennium zvýšila podíl v IBIT přibližně o 67 % (zvýšení o asi 8 100 BTC, což z ní činí největší držitele).

Jane Street zvýšila svůj podíl v IBIT o více než 50 % na 20 milionů akcií.

Harvardská univerzita snížila svůj podíl v IBIT o 21,5 %, ale poprvé vybudovala pozici v ETH (3,87 milionu akcií ETHA, hodnotu 86,8 milionu dolarů). Dartmouth College se stala čtvrtou Ivy League školou, která vstoupila na trh.

Pokud jde o prodeje: Brevan Howard dramaticky snížil svůj podíl v IBIT o 85 % (z 37,5 milionů akcií na 5,5 milionu akcií, což odpovídá snížení o přibližně 17 700 BTC); Farallon snížil o 70 % (o přibližně 2 800 BTC); Tudor snížil přibližně 1 300 BTC; hedge fond DeShaud snížil IBIT na polovinu; Sculptor téměř vyprázdnil FBTC (snížení o přibližně 90 %).

Suverénní fondy a vlády

Kromě Mubadala a Al Warda, lucemburský suverénní fond FSIL udržuje 1 % podíl v bitcoinech (přibližně 8,5 milionu eur), což z něj činí první suverénní fond v eurozóně s držením BTC. Salvador pokračuje v strategii "denního nákupu 1 BTC" (nyní vlastní 7 547 BTC, celkem asi 635 milionů dolarů) a 29. ledna zvýšil své zlaté rezervy o 50 milionů dolarů. Česká národní banka (nákup v listopadu 2025, pokračující do roku 2026) je stále jedinou centrální bankou na světě, která drží Bitcoin.

Strategické bitcoinové rezervy USA zatím žádné nárůsty nezaznamenaly. CoinDesk 6. března potvrdil, že administrativní nařízení Trumpa "postupuje pomalu"; rezervy stále drží pouze přibližně 328 372 BTC, které byly zabaveny. Členové Digitálního aktivního výboru Bílého domu Patrick Witt znovu potvrdili závazek, ale skutečné akce k nákupu dosud nenastaly. Mezi státy USA pouze Texas v listopadu 2025 vložil 5 milionů dolarů do IBIT (dalších 5 milionů dolarů zůstává nevyužito). New Hampshire a Arizona již mají příslušnou legislativu, ale finanční prostředky dosud nebyly skutečně nasazeny. O zprávě, že CalPERS plánuje alokaci 1 % (přibližně 500 milionů dolarů) do BTC, se stále hovoří, ale CalPERS to dosud oficiálně nepotvrdil.

Rodinné kanceláře

Dvě zprávy odhalily zcela protichůdné trendy: zpráva JPMorgan Private Bank pro rodinné kanceláře v roce 2026 ukazuje, že z 333 oslovených institucí (průměrné čisté jmění 1,6 miliardy dolarů) 89 % uvedlo, že nemá žádnou expozici v bitcoinech, přičemž AI investice jsou na prvním místě. Zpráva od BNY Mellon Wealth/NOIA však ukazuje, že 74 % ultra vysokých rodinných kanceláří investuje nebo zkoumá kryptoměnové aktiva (výrazný nárůst z 53 % v předchozím roce), s typickým poměrem alokace 2–5 %, asi 5 % pro asijské instituce a 2–4 % pro americké a evropské instituce.

Část druhá: Shrnutí financování kryptoměnového rizikového kapitálu za první čtvrtletí 2026

V prvním čtvrtletí 2026 vykazuje financování kryptoměnového VC paradox: celkové množství kapitálu je stále poměrně silné (meziroční pokles o 8 % na 16 %), ale počet transakcí prudce klesl o 49 %. Nejkomplexnější statistiky pocházejí z Crypto-Fundraising.info (1. dubna), které zaznamenalo celkem 222 transakcí, celkové financování činilo 6,81 miliardy dolarů; po vyloučení akvizic se čisté VC financování a investice pohybovalo v 183 transakcích, celkově 4,77 miliardy dolarů. DefiLlama/DL News (4. dubna, pouze VC) sledovalo 53 transakcí nad 10 milionů dolarů, celkem přibližně 5 miliard dolarů. JPMorgan odhaduje, že v prvním čtvrtletí do digitálních aktiv přiteklo přibližně 11 miliard dolarů, což je přibližně třetina objemu ve stejném období roku 2025. Čtvrtletní zpráva o kryptoměnovém VC od Galaxy Research k 23. dubnu zatím nebyla zveřejněna, ale základní data z čtvrtého čtvrtletí 2025 (8,5 miliardy dolarů / 425 transakcí) mohou sloužit jako referenční bod pro mezikvartální srovnání.

Klíčová data

Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2025 (VC financování 5,37 miliardy dolarů, 358 transakcí) a čtvrtým čtvrtletím 2025 (8,5 miliardy dolarů, 425 transakcí) dosáhlo celkové VC financování v prvním čtvrtletí 2026 přibližně 4,77 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles o 11 % a mezikvartální pokles o 44 %; počet transakcí dosáhl 183, což představuje meziroční pokles o 49 % a mezikvartální pokles o 57 %. Je zajímavé, že průměrná částka VC financování na transakci vzrostla o 76 % na 35,9 milionů dolarů (medián 8 milionů dolarů), což odráží výraznou polarizaci: seed fáze byla z hlediska počtu transakcí nejaktivnější (37 transakcí, celkem 252 milionů dolarů), průměrná velikost čtyř C-kol byla však vysokých 108,8 milionu dolarů. Průměrná částka v pre-seed fázi činila pouze 1,75 milionu dolarů, což naznačuje, že střední trh se téměř smrskl.

Tři transakce pohltily polovinu čtvrtletí

Toto čtvrtletí vykázalo extrémní koncentraci a vážné zpoždění financování. Pouze v březnu bylo vygenerováno 4,43 miliardy dolarů financování (65 % celkového čtvrtletí), únor se uzavřel s bezvýznamnými 686 miliony dolarů.

Pouze tři transakce dohromady dosáhly 3,4 miliardy dolarů, což představuje přibližně polovinu celkového financování za čtvrtletí: akvizice cíle v platebním sektoru BVNK (1,8 miliardy dolarů, 17. března), platforma predikčních trhů Kalshi (růstové kolo vedené Coatue, ocenění 22 miliard dolarů, 1 miliarda dolarů, 19. března) a strategická investice Intercontinental Exchange do Polymarket (600 milionů dolarů, 27. března).

Soutěž o vedoucí postavení na predikčních trzích se již v oblasti financování stává velmi intenzivní.

Další pozoruhodná velká financování zahrnují: Rain (250 milionů dolarů C-kolo, sektor stablecoin plateb, Iconiq/Dragonfly/Galaxy vedli, ocenění přibližně 1,95 miliardy dolarů, 9. ledna); BitGo dokončilo IPO na NYSE, financování 213 milionů dolarů (22. ledna); XBTO strategické financování 217 milionů dolarů (25. března); Flying Tulip vydání tokenů 206 milionů dolarů (FDV 1 miliarda dolarů); Whop získal investici Tether ve výši 200 milionů dolarů (25. února); BlackOpal financování RWA v Latinské Americe 200 milionů dolarů (8. ledna); Kraken/Payward dokončili sekundární tržní transakci vedenou Deutsche Börse ve výši 200 milionů dolarů, ocenění 13,3 miliardy dolarů; LMAX Group získal investici Ripple ve výši 150 milionů dolarů (15. ledna); Alpaca dokončila 150 milionů dolarů D-kolo; Bluesky získal investici Bain Capital Crypto ve výši 100 milionů dolarů B-kolo (19. března); Anchorage Digital získal investici Tether ve výši 100 milionů dolarů, ocenění přes 4 miliardy dolarů (únor).

Rozložení na trhu: platby a predikční trhy dominují DeFi

Hvězdné sektory býčího trhu v roce 2021 - chain games, NFT, L1 infrastruktura - téměř vymizely z vrcholných pozic v seznamu financování.

  • Platby/stablecoin sektor se umístil na prvním místě s 2,39 miliardy dolarů (35 %, 17 transakcí);

  • Predikční trhy se umístily na druhém místě s 1,72 miliardy dolarů (25,2 %, 11 transakcí);

  • Finanční/CeFi sektor obsadil třetí místo s 835 miliony dolarů (12,2 %, 25 transakcí).

  • RWA (real-world assets) financování činilo 284 milionů dolarů (4,2 %, 7 transakcí)

  • Tržní/platformní financování činilo 255 milionů dolarů (3,7 %, 2 transakce)

  • Infrastruktura/L1-L2 financování činilo 184 milionů dolarů (2,7 %, 12 transakcí)

  • DeFi pouze 89 milionů dolarů (1,3 %, 5 transakcí)

  • NFT/chain games/metaverse jsou téměř zanedbatelné.

Tři hlavní sektory dohromady absorbovaly 72 % celkového financování za čtvrtletí.

Aktivní investiční instituce

Coinbase Ventures se podílel na 12 transakcích a vede seznam institucionálních investorů, více než dvojnásobně před druhým místem. Následují: Tether (8 transakcí), Animoca Brands (7 transakcí), CMT Digital (6 transakcí), a a16z crypto, Castle Island, Big Brain, Galaxy Digital (každý po 5 transakcích).

Nejaktivnější fondy v březnu

Tradiční finanční instituce se s neobvyklou intenzitou zapojují do infrastruktury: Franklin Templeton investoval do 4 transakcí, Intercontinental Exchange investoval do Polymarket, Deutsche Börse investovala do Krakken, Castle Securities, Bain Capital, Sequoia Capital a Alibaba se také podíleli na souvisejících kolech financování v prvním čtvrtletí. Co do geografického rozložení, tři největší financování (BVNK, Kalshi, Polymarket) a IPO BitGo pocházejí ze Spojených států, což ukazuje, že podíl amerického kapitálu v kryptoměnovém VC zůstává na úrovni přibližně 55 % z čtvrtého čtvrtletí 2025.

Závěr: Institucionální kapitál vykazuje strukturu činkového tvaru

Na začátku roku 2026 se institucionální kryptoinvestiční krajina dostává do stavu oboustranné polarizace.

Na kupní straně, instituce s vírou v dlouhodobé držení, jako jsou Strategy, BitMine, Metaplanet, Mubadala a ETF systém BlackRock, využívají pokles trhu k posílení svých pozic, zatímco taktické hedge fondy (Brevan Howard, Tudor, Farallon) a většina bitcoinových těžařů se stali netto prodávajícími. Pouze Strategy sama v prvním čtvrtletí téměř překonala celkový nákup všech ostatních veřejně obchodovaných společností, přičemž její týdenní nákup v týdnu od 13. do 19. dubna stanovil třetí nejvyšší rekord v historii.

Na straně rizikového kapitálu se stejný dvoupólový vzor opakuje: masivní financování v platebních a predikčních trzích pokračuje, zatímco malé a střední projekty čelí obecné nedostatku financování. Změna vůdcovství v sektoru - z DeFi/NFT/chain games na stablecoiny, predikční trhy a regulovanou CeFi infrastrukturu - znamená, že motor růstu odchází od spekulativního kryptonativního vyprávění k obchodním modelům blíže regulovaným fintechům.

Aktuální nejistota vychází ze strategických bitcoinových rezerv USA: ačkoli administrativní úroveň již více než rok vysoce proklamuje, skutečné nasazení kapitálu dosud činí nulu. Pokud se v druhé polovině roku 2026 (zákon o obranných autorizacích) otevře cesta k uvolnění finančních prostředků, zásadně to přetvoří strukturu poptávky na trhu. Do té doby jsou skutečnými kupci firemní pokladny a suverénní fondy, nikoli Washington.